Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: StockSnap / Pixabay

Wiemy, kiedy ruszają wypłaty dodatku węglowego w Lublinie! Dla ilu gospodarstw wystarczy pieniędzy?

2022-09-22 18:29

Podpisana przez prezydenta 11 sierpnia br. ustawa o dodatku węglowym przewiduje dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Kiedy ruszają wypłaty dodatku węglowego w Lublinie?

Kiedy będą pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla mieszkańców Lublina?

Lubelski ratusz poinformował od kiedy zostaną wypłacone pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla mieszkańców Lublina.  Miasto otrzymało na ten cel 14,2 mln zł z pierwszej transzy środków. Do tej pory złożono 6,8 tys. wniosków.

Na wypłatę dodatku węglowego otrzymaliśmy środki krajowe w wysokości ponad 14,2 mln zł i dzięki wcześniej stworzonej specjalnej pozycji na ten cel w budżecie miasta, możemy już rozpocząć wypłaty. Jako pierwsze będą realizowane te wnioski, które po nowelizacji ustawy nie wymagają weryfikacji. W Lublinie na wypłatę dodatków węglowych oczekuje prawie 6,8 tys. mieszkańców. Ruszamy także z przyjmowaniem wniosków na inne dodatki, wprowadzone nową ustawą” – poinformował w czwartek sekretarz miasta Lublin Andrzej Wojewódzki.

Ratusz przekazał, że w Lublinie pierwsze wypłaty dodatku węglowego ruszą w piątek. Trwa również przyjmowanie papierowych wniosków o wypłatę nowych dodatków do pelletu drzewnego, gazu LPG, drewna i oleju.

 Gdzie składać wnioski o dodatek węglowy w Lublinie?

Wnioski o wypłatę dodatków dla gospodarstw domowych w formie papierowej przyjmowane są w Biurach Obsługi Mieszkańców, a od poniedziałku również w siedzibie i filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dokument można złożyć również za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował w czwartek, że województwo lubelskie otrzymało 615 mln zł z pierwszej transzy na dodatek węglowy, które zostały przelane na konta gmin z Lubelszczyzny. Ta kwota ma pozwolić na wypłatę około 200 tys. dodatków węglowych w regionie.

Podpisana przez prezydenta 11 sierpnia br. ustawa o dodatku węglowym przewiduje dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Ile trzeba czekać na wypłatę dodatku węglowego?

Nabór wniosków ruszył w samorządach w drugiej połowie sierpnia br. Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę nie jak pierwotnie zakładano miesiąc, lecz dwa miesiące od złożenia wniosku.

Nowa ustawa precyzuje również, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego, mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy, a pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE