Większość zajęć na uczelniach zdalnie, a co z akademikami? Będą puste?

2020-09-10 21:24
Większość zajęć na uczelniach zdalnie, a co z akademikami? Będą puste?
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixbay/Vincent_Zhang

Mniejsze zainteresowanie nie tylko wynajmem mieszkań, ale także akademikami w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że będą one stały puste. Uczelnie opracowują właśnie różnego rodzaju rozwiązania dotyczące domów studenckich. `

Już wiadomo, że studenci Politechniki Lubelskiej o imprezach w akademiku mogą zapomnieć, ponieważ obowiązywał będzie zakaz zgromadzeń.

- Zainteresowanie akademikami jest mniejsze, ze względu na to, że planujemy nauczanie w formie mieszanej - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Nie planujemy pełnego obłożenia naszych akademików. Nawet z uwagi na to, że jeden z akademików jest wyłączony z użytkowania, ponieważ w tym momencie przeprowadzamy tam gruntowny remont, który potrwa do maja. Uczelnia dysponuje głównie pokojami 3-osobowymi. Zastanawiamy się, nad tym, aby w tych 3-osobowych pokojach kwaterować dwie osoby. Nie jesteśmy w stanie zakwaterować jednej osoby, bo oczywiście koszty wzrosłyby i dla uczelni i dla studenta.

Uczelnia chce, aby studenci z zagranicy, którzy już sygnalizują, że będą mieszkali w akademikach, zostali poddani testowi na koronawirusa. Takich osób będzie około 600, a testy będą wykonywane ze środków Politechniki Lubelskiej.

Natomiast wszyscy studenci wchodząc do akademika będą musieli być w maseczkach, zachować dystans społeczny i zdezynfekować ręce. Nie będą też mogli się gromadzić. - Oczywiście wszelkiego rodzaju imprezy w akademikach w tym czasie epidemii są zabronione - dodaje rzecznik Politechniki Lubelskiej.

Na UMCS natomiast zakończyła się już pierwsza turza składania wniosków o przyznanie miejsca w domach studenckich. Mogli je składać studenci, którzy planują w zbliżającym się roku akademickim kontynuować naukę na UMCS.

W Lublinie otwarto jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce

- Po tym naborze możemy powiedzieć, że studenci są zainteresowani zamieszkaniem w akademikach UMCS - mówi Aneta Adamska, rzecznik uczelni. - Do 16 września, trwa tzw. druga tura składania wniosków o przyznanie miejsca w domu studenckim. Skierowana jest do szerokiego grona osób przyjętych na pierwszy rok studiów jednolitych magisterskich, pierwszego i drugiego stopnia, oraz na pierwszy rok w ramach szkół doktorskich.

Tym samym nabór do domów studenckich jest ciągle w toku.

- W zbliżającym się roku akademickim liczymy się z koniecznością pojedynczego kwaterowania studentów w niektórych domach studenckich UMCS - dodaje Adamska. - Standardem naszych akademików są pokoje 2-osobowe, które w razie konieczności zmienimy na pokoje 1-osobowe.

Uczelnia nie planuje pełnego obłożenia domów studenckich UMCS.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE