Wichury w Polsce

i

Autor: fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Wichury w województwie lubelskim. Powalone drzewa, wiele domostw odciętych od prądu

2022-02-17 14:54

W związku z przechodzącymi nad całym krajem wichurami IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe 1 stopnia dla całego województwa lubelskiego. Niebezpiecznie może być przez cały dzień, aż do późnych godzin wieczornych. Niestety sytuacja ta utrzymać się przez cały weekend. W artykule podsumowanie strat odnotowanych w wyniku szalejących wichur w województwie.

Wichury w województwie lubelskim - raport 17.02.22

W całej Polsce tylko do godzin porannych strażacy odebrali ponad 3200 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków wichur. Najwięcej interwencji było w woj. wielkopolskim 888, łódzkim 633, mazowieckim 515. W województwie lubelskim strażacy interweniowali ponad 20 razy, głównie do usuwania połamanych konarów i drzew. W dwóch przypadkach uszkodzone zostały dachy budynków gospodarczych.

Wczoraj wieczorem z powodu trudnych warunków drogowych i silnego wiatru w powiecie lubartowskim ciężarówka z naczepą wpadła w przydrożny rów – na szczęście nikt nie ucierpiał. Dziś rano na drodze wojewódzkiej nr 830 w miejscowości Tomaszowice Kolonia na jadący pojazd upadł konar drzewa. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej, zespołu ratownictwa medycznego oraz policji poszkodowana kobieta podróżująca autem została szybko przetransportowana do szpitala.

W miejscowości Potoczek (gm. Adamów) oraz w Ornatowicach na jezdnię przewróciły się drzewa. W Zamościu przy ul. Jesiennej oraz w Starym Zamościu doszło do niewielkich uszkodzeń dachów, budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Odnotowano też naderwanie na dachu budynku Szkoły Podstawowej w Łabuniach. Jak podaje rzecznik PGE Dystrybucja dziś rano w województwie lubelskim odnotowano około 1000 wyłączeń prądu z powodu uszkodzeń linii energetycznych przez połamane gałęzie i drzewa.

Najwięcej strat wichura spowodowała w gminach Konopnica, Jastków i Garbów. Cały czas trwają prace naprawcze, ale energetycy przewidują, że ze względu na panujące warunki pogodowe jeszcze dziś mogą się pojawić kolejne awarie, które na bieżąco będą usuwane. Prognozy synoptyków nie są optymistyczne, od zachodu Polski nasuwa się strefa opadów deszczu w trakcie przechodzenia, której spodziewane są silniejsze porywy wiatru. Wiatr w porywach osiągać może do 90 km/h, lokalnie możliwe są burze.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Zniszczona przez wiatr iglica kościoła