Nie wolno dezynfekować ciała psa po spacerze

i

Autor: Pexels, pixabay

Weterynarze apelują: Nie dezynfekujmy łapek i ciała naszych zwierzaków po spacerach!

2020-04-27 11:07

Weterynarze alarmują, że wiele osób w trosce o zdrowie swoje i bliskich chce dezynfekować łapy i ciało psów po spacerach alkoholem lub środkami antybakteryjnymi. Obawiają się, że pupil może przynieść koronawirusa do domu. W ten sposób można bardzo skrzywdzić zwierzaka.

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych czworonogów pamiętajmy o higienie. Dezynfekcja łapek po spacerze może sprawić, że środek mocno poparzy skórę psa czy kota.

— Nie powinniśmy wpadać w panikę i podejmować radykalnych decyzji i działań. Właściciele pytają czy mają dezynfekować ciało psów, czy łapy. Wystarczy, że normalnie przetrzemy standardowymi środkami - mokrą ściereczką. Nie należy odkażać ciała psów alkoholem czy jakimiś innymi środkami chemicznymi ze względu na to, że działają one drażniąco. W ten sposób więcej spowodujemy złego niż pomożemy czy zapobiegniemy przeniesieniu choroby. Ryzyko przeniesienia choroby przez psa czy kota jest minimalne, że nie musimy się obawiać. — mówi profesor Łukasz Adaszek z Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Właściciele zwierzaków mogą być spokojni, bo jak pokazują badania zwierzęta obecnie nie stanowią zagrożenia. Przypominamy także, żeby podczas spacerów trzymać zwierzęta na odpowiednią odległość w celu minimalizacji kontaktu z innymi czworonogami.