W zeszłym roku lubelskie wypadło najgorzej. Ruszyło głosowanie w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

2023-02-22 9:40
Politycy, którzy ujawnili ze są LGBT
Autor: Sebastian Wielechowski

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2022 r. pokazał, że na Lubelszczyźnie dyskryminacja ze względu na orientację seksualną to chleb powszedni dla 77 proc. młodzieży. Ruszyła trzecia edycja badań, które mają pokazać, czy uczniowie i uczennice czują się bezpiecznie w swoich szkołach.

Mimo że w ogólnym rozrachunku lubelskie szkoły wypadły w rankingu najgorzej, mogliśmy poszczycić się też wyjątkami. A w zasadzie wyjątkiem, który stanowiło Międzynarodowe Liceum Paderewski. To szkoła, która w ogólnopolskim rankingu zajęła drugie miejsce.

Jak tłumaczą osoby organizatorskie, Szkoły Przyjazne LGBTQ+ to miejsca, w których nie dyskryminuje się ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną. Ma się to objawiać m.in. tym, że pary na studniówce mogą być jednopłciowe, a do osób transpłciowych używa się imion i zaimków, z którymi się utożsamiają.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Żeby poznać tegoroczny spis przyjaznych placówek, najpierw trzeba je wybrać w głosowaniu. Polega ono na wybraniu swojej szkoły i odpowiedzeniu na 23 pytania. W ankiecie mogą wziąć udział osoby, które aktualnie się w niej uczą i niedawno ją ukończyły, ale też kadra, rodzice i inni, którzy są związani z daną placówką.

O co pytają organizatorzy i organizatorki? M.in. o to, czy wiemy o obecności osób LGBTQ+ w wybranej szkole, czy kadra miałaby coś przeciwko całującym się parom jednopłciowym i jak często w przestrzeni szkolnej widać/słychać słowa typu „ciota”, „pedał” itd.

Głosować można na TEJ stronie przez najbliższych 65 dni.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE