Politycy, którzy ujawnili ze są LGBT

i

Autor: Sebastian Wielechowski

W zeszłym roku lubelskie wypadło najgorzej. Ruszyło głosowanie w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

2023-02-22 9:40

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2022 r. pokazał, że na Lubelszczyźnie dyskryminacja ze względu na orientację seksualną to chleb powszedni dla 77 proc. młodzieży. Ruszyła trzecia edycja badań, które mają pokazać, czy uczniowie i uczennice czują się bezpiecznie w swoich szkołach.

Mimo że w ogólnym rozrachunku lubelskie szkoły wypadły w rankingu najgorzej, mogliśmy poszczycić się też wyjątkami. A w zasadzie wyjątkiem, który stanowiło Międzynarodowe Liceum Paderewski. To szkoła, która w ogólnopolskim rankingu zajęła drugie miejsce.

Jak tłumaczą osoby organizatorskie, Szkoły Przyjazne LGBTQ+ to miejsca, w których nie dyskryminuje się ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną. Ma się to objawiać m.in. tym, że pary na studniówce mogą być jednopłciowe, a do osób transpłciowych używa się imion i zaimków, z którymi się utożsamiają.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Żeby poznać tegoroczny spis przyjaznych placówek, najpierw trzeba je wybrać w głosowaniu. Polega ono na wybraniu swojej szkoły i odpowiedzeniu na 23 pytania. W ankiecie mogą wziąć udział osoby, które aktualnie się w niej uczą i niedawno ją ukończyły, ale też kadra, rodzice i inni, którzy są związani z daną placówką.

O co pytają organizatorzy i organizatorki? M.in. o to, czy wiemy o obecności osób LGBTQ+ w wybranej szkole, czy kadra miałaby coś przeciwko całującym się parom jednopłciowym i jak często w przestrzeni szkolnej widać/słychać słowa typu „ciota”, „pedał” itd.

Głosować można na TEJ stronie przez najbliższych 65 dni.