W Zalewie Zemborzyckim umierają ryby i małże! Jest ich coraz więcej!

2022-08-16 15:51
Zalew Zemborzycki
Autor: internet / fot. Google street viev

W zalewie Zemborzyckim spotykano już nie raz zgłaszano pojedyncze padłe ryby, ale nigdy nie było ich tak wiele jak w ostatnim okresie. Chociaż sytuację w lubelskim zbiorniku wodnym trudno porównać do katastrofy ekologicznej na Odrze to niewątpliwie obecna sytuacja umierania zwierząt z tego zbiornika powinna zostać zbadana.

Umierają ryby i małże w Zalewie Zemborzyckim

Pierwsze informacje o martwych rybach unoszących się na Zalewie Zemborzyckim pojawiły się już w lipcu. W wodzie pływały martwe ryby różnych gatunków występujących w tym zbiorniku. Zdaniem świadków w niektórych miejscach na powierzchni wody unosiła się śmierdząca piana, przemieszana z śniętymi rybami. Ostatnio jak podaje portal lublin112.pl sytuacja się jeszcze pogorszyła, bo w zbiorniku masowo zdychają również małże. Zdaniem zaniepokojonych mieszkańców od strony lasu Dąbrowa na brzeg zbiornika woda wyrzuciła setki martwych małż.W zalewie Zemborzyckim spotykano już nie raz zgłaszano pojedyncze padłe ryby, ale nigdy nie było ich tak wiele jak w ostatnim okresie. W tym zbiorniku w okresie letnim dochodziło też do zakwitu sinic, ale obecna sytuacja z tak licznym wymieraniem ryb i małży jest czymś niepokojącym. Chociaż sytuację w lubelskim zbiorniku wodnym trudno porównać do katastrofy ekologicznej na Odrze to niewątpliwie obecna sytuacja umierania zwierząt z tego zbiornika powinna zostać zbadana. Kontrola jakości wody pod względem fizyko-chemicznym i sanitarnym jest w gestii Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, miejmy nadzieję, że wkrótce wyjaśni się co dzieje się w zalewie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE