W weekend ostatni atak zimy i 15 cm śniegu! Na początku marca czeka nas OLBRZYMIE ocieplenie

i

Autor: unsplash.com/ twojapogoda.pl

W weekend ostatni atak zimy i 15 cm śniegu! Na początku marca czeka nas OLBRZYMIE ocieplenie

2023-02-23 12:06

Koniec lutego postanowił się z nami pożegnać w wielkim stylu. Czekają nas opady śniegu i niskie temperatury. Zgodnie z prognozą miejscami opady będą dosyć intensywne, szczególnie w górach, gdzie może spaść nawet 15 cm. Jednak jest też dobra informacja od meteorologów – nadchodzi wiosna, a z nią duże ocieplenie.

- Czwartek będzie jeszcze w układzie wysokiego ciśnienia, spokojna pogoda, bardzo ciepło, jak na luty, bo nawet 13 st. C w woj. lubuskim, dolnośląskim, w centrum może w okolicach 6 – 7 st. C. Na wschodzie chłodniej – w około 0 – 1 st., ale bez niebezpiecznych zjawisk – prognozuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Ale już w nocy z czwartku na piątek i w piątek będą do Polski wkraczały fronty atmosferyczne związane z niżem Xerxes.

- Przyniosą one dynamiczną pogodę, przede wszystkim ze względu na chłodniejsze, wilgotne powietrze. Początkowo pojawią się opady deszczu, ale w weekend będzie padał śnieg – wyjaśnia.

Zgodnie z prognozą miejscami opady będą dosyć intensywne, szczególnie w górach, gdzie może spaść nawet 15 cm. W woj. zachodniopomorskim i pomorskim pokrywa śnieżna sięgnie maksymalnie 7 cm. W pozostałej części kraju ok. 1 cm.

- Śnieg będzie bardzo mokry, będzie się mocno lepił, na drogach i chodnikach bardzo ślisko – przestrzega Walijewski.

Ocenia, że poza górami biały puch dłużej się nie utrzyma. Trochę poleży na północy, ale w pozostałej części kraju stopnieje, bo temperatury będą dodatnie.

Co prawda szaro zrobiło się w Bieszczadach, w Karkonoszach w obszarach podgórskich też śnieg stopniał, ale wysoko jest wciąż biało. W Beskidach również pokrywa śnieżna liczy kilkadziesiąt centymetrów, a w Tatrach nawet półtora metra i jeszcze dopada, wiatr się uspokoił, więc będą bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

Nadchodzi wiosna 2023 roku

Już po weekendzie napłynie kolejny wyż, tym razem naprawdę z ciepłym powietrzem. W dzień będą – wysokie, jak na luty – temperatury: 7 – 8 stopni, a może gdzieniegdzie nawet wartości dwucyfrowe. W nocy ochłodzenia. W południowej części kraju do minus 7.

- Od początku przyszłego tygodnia nadejdzie ocieplenie, które w pierwszych dniach marca przyniesie nam nawet kilkanaście stopni niemal w całym kraju. Na tym jednak się nie skończy, bo między 7 a 9 marca termometry mają pokazać powyżej 20 stopni w cieniu – podaje portal twojapogoda.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE