dziadkowie

i

Autor: Pexels

W tym projekcie jest luka. Dziadkowie i rodzeństwo nie są rodziną?

2023-02-08 17:31

Możemy mieć trudności z dostaniem urlopu na opiekę nad dziadkami i rodzeństwem – informuje Fakt. To w związku ze zmianami w kodeksie pracy, które niedługo wejdą w życie.

Do ich wprowadzenia zmobilizowała rząd unijna dyrektywa. Jak pisze Fakt, nowe prawo powinno wejść w życie już w sierpniu 2022 r., ale nie doszło do tego, bo ministerstwa nie mogły dogadać się co do ostatecznego kształtu przepisu.

Fakt przypomina, że unijna dyrektywa ma pomóc pracownikom i pracowniczkom godzić życie zawodowe z rodzinnym. W związku z tym urlop ojcowski wydłuża się do 9 tygodni, a na liście wolnego pojawi się też 5-dniowy urlop opiekuńczy. To w teorii, bo jak pisze Fakt, praktyka może nas niemiło zaskoczyć.

Chodzi przede wszystkim o nowy urlop opiekuńczy, który w świetle polskiego prawa ma obejmować wyłącznie opiekę nad żoną lub mężem, mamą lub ojcem albo dzieckiem, ale nie będzie można z niego skorzystać w przypadku babci i dziadka ani siostry i brata. Dochodzi do tego jeszcze jeden minus – za takie wolne nie dostaniemy wynagrodzenia.

Na sejmowej ławie pojawiła się poprawka do tego projektu, ale nie spotkała się za aprobatą większości posłów i posłanek.

Niejasności dotyczą też urlopów ojcowskich. Na ten moment z tacierzyńskiego korzysta 28 proc. osób i ten odsetek może się nie zmienić, bo po skorzystaniu z wydłużonego urlopu tatusiowie dostaną wypłatę uszczuploną o 30 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE