W szkole w Piotrowicach będą konstruować samochody

2020-02-24 15:41 OM
W szkole w Piotrowicach będą konstruować samochody
Autor: OM

W szkole w Piotrowicach (pow. lubelski) będą konstruowane pojazdy elektryczne i hybrydowe. Powstanie tam pracownia konstrukcyjno-wdrożeniowa Instytutu Elektrotechniki z Warszawy.

Powiat Lubelski podpisał w poniedziałek w tej sprawie umowę. Dzięki temu uczniowie szkoły będą mogli zdobyć odpowiednią praktykę, a być może także nauczyć się konstruowania pojazdów.

- Chcemy zainwestować w biuro konstrukcyjno-wdrożeniowe, w taką naszą pracownię z zakresu automotive. - mówi dr Jacek Szczot, dyrektor Instytutu Elektrotechniki w Warszawie - Chcemy otworzyć również przy tym biurze pracownię odnawialnych źródeł energii. Jeżeli młodzież przekona się, że może podjąć pracę również w instytucjach badawczych to jesteśmy na taką młodzież otwarci.

Pracownia konstrukcyjno-wdrożeniowa powstanie na terenie Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach.

- Współpraca między szkołą a Instytutem będzie polegała głównie na tym, że młodzież będzie mogła odbywać tam praktyki. - mówi Janusz Baran, dyrektor szkoły - Młodzież będzie korzystała z praktyk, czy to w Piotrowicach czy w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Myślę, że nasi uczniowie na bieżąco będą mogli podglądać pracę pracowników Instytutu badawczego w Piotrowicach. Takie doświadczenie jakie zdobędą przyniesie później efekt w tym, że będą mogli podjąć pracę w najnowocześniejszych zakładach samochodowych czy mechaniki rolniczej.

Powstająca w Piotrowicach pracownia będzie zajmować się rozwojem szeroko rozumianej elektromobilności.

- Będziemy zajmować się konstrukcją od małych pojazdów, poprzez samochody osobowe, do autobusów. - mówi Wojciech Kopeć, kierownik powstającej pracowni konstrukcyjno-wdrożeniowej - Nawiążemy też współpracę z uczniami. Myślę, że będą nam pomagali przy budowie prototypów.

Nowa pracownia konstrukcyjno-wdrożeniowa Instytutu Elektrotechniki w Piotrowicach swoją działalność ma zacząć już za kilka miesięcy.