W Piwnicy pod Fortuną będą udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

2021-10-15 12:16

Piwnica pod Fortuną w Lublinie ma być bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Ruszył projekt Poznaj Piwnicę pod Fortuną mający na celu dostosowanie jej do potrzeb osób słabowidzących i słabosłyszących. Projekt realizuje stowarzyszenie Otwieracz wspólnie z Piwnicą pod Fortuną i Miastem Lublin.

- Chcemy, by te unikatowe miejsce było w równym stopniu dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta - mówi Michalina Broda, ze stowarzyszenia Otwieracz. - W ramach projektu przygotowujemy cykl 9 tyflografik, czyli wypukłych rysunków dostępnych dotykowo dla osób niewidomych. Nad ich przygotowaniem pracują nasi wolontariusze, którzy odwzorowują polichromie właśnie w formie materiałów dotykowych. Pracujemy także nad przygotowaniem filmu z oprowadzaniem po Piwnicy pod Fortuną. W filmie zostanie wprowadzona audiodeskrypcja, czyli narrator będzie szczegółowo opowiadał o malowidłach, tak by mogły je sobie wyobrazić osoby niewidome i niedowidzące. Film będzie także tłumaczony na polski język migowy.

Stowarzyszenie Otwieracz koncentruje się na tworzeniu kultury dostępnej w równym stopniu dla wszystkich. Piwnica pod Fortuną ma być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami już od listopada.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE