Podatki, za co trzeba płacić?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/stevepb

W Lublinie wzrosły podatki i nie tylko. Za co zapłacimy więcej?

2022-01-08 9:57

W Lublinie zapłacimy większe podatki od nieruchomości, będą także wyższe opłaty za miejskie żłobki, bursy i czynsze w mieszkaniach komunalnych. To efekt podwyżek w naszym mieście, które zostały wprowadzone wraz z nowym rokiem. Ile więcej zapłacimy?

- Tak będzie w przypadku podatku od nieruchomości - mówi Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. - Korekta jego wysokości spowoduje, że mieszkaniec Lublina posiadający mieszkanie o powierzchni 60 m2 wraz z przynależnym gruntem zapłaci 3,75 zł więcej podatku, niż w roku 2021. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z garażem 25m2 i działką o powierzchni 800 m2 będzie to około 41 zł więcej niż w zeszłym roku.

Wzrosną także stawki podatku od środków transportu o wskaźnik około 3,6%. Wyjątkiem są autobusy.

Rodzice maluchów natomiast więcej zapłacą za miejski żłobek.

- W związku z planowanym wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia podwyższeniu uległa również zależna od niego część opłaty za żłobek - dodaje Boguta. - Wzrosła z 280 zł do 301 zł. Stawka żywieniowa pozostała na dotychczasowym poziomie. Natomiast o 5 zł miesięcznie wzrośnie opłata za pobyt w bursie. Stawki obowiązujące na cmentarzach komunalnych wzrosną o około 4%, podobnie zmieni się stawka bazowa czynszów w mieszkaniach komunalnych.

Natomiast miasto nadal nie będzie pobierać opłaty targowej oraz opłaty za posiadanie psów. Ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za gospodarowanie odpadami, opłaty za pobyt w przedszkolu oraz za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych również pozostaną na zeszłorocznym poziomie.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE