W Lublinie ubywa mieszkańców

2021-01-26 10:42 OM
W Lublinie ubywa mieszkańców
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/byrskibeniu0

W Lubinie jest coraz mniej zameldowanych mieszkańców. Tak wynika z danych lubelskiego ratusza. W zeszłym roku z naszego miasta ubyło ponad 2,5 tysiąca zameldowanych na stałe mieszkańców. W 2019 ta liczba wynosiła 950, czyli prawie trzy razy mniej.

- Przyczyny trzeba upatrywać przede wszystkim we wzroście ilości zgonów - mówi Izolda Boguta z lubelskiego ratusza. - W 2020 roku zarejestrowaliśmy ponad 4100 zgonów przy jednoczesnym spadku ilości urodzeń, których mieliśmy niewiele ponad 3000. Po drugie należy pamiętać, że w 2020 roku cały kraj funkcjonował w specjalnych warunkach wywołanych przez pandemię. Zamknięcie szkół i uczelni pozbawiło nasze miasto całej rzeszy uczniów i studentów. Widać to w ilości osób zameldowanych zarówno na pobyt czasowy jak i stały, bo część młodzieży właśnie tak melduje się na czas pobierania nauki.

Ruszyły szczepienia seniorów w Lublinie

Poza tym w dalszym ciągu zauważalny jest odpływ ludności z Lublina. Niektórzy przeprowadzają się do większych miast, a inni do mniejszych miejscowości, gdzie budują własne domy.

Z danych lubelskiego ratusza wynika, że najszybciej wyludnia się dzielnica Za Cukrownią. W ciągu ubiegłego roku liczba zameldowanych osób zmalała o prawie 4 procent. Natomiast meldunków przybywa w dzielnicy Węglin Południowy.

W Lublinie w ubiegłym roku na pobyt stały były zameldowane 318 154 osoby.