Afera lekowa w Lublinie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

W Lublinie nie przyniesiemy przeterminowanych leków do aptek. Duży problem z przetargiem

2022-02-16 12:23

Pojemników nie ma lub są pełne. Mieszkańcy skarżą się, że od długiego czasu nie mają co zrobić ze starymi medykamentami. Farmaceuci ich nie przyjmują, bo urząd miasta nie podpisał umowy z firmą odbierającą zużyte wyroby farmaceutyczne.

- Chciałem zostawić leki, ale ich nie przyjęto. Choruję przewlekle, więc regularnie muszę oddawać niepotrzebne leki - mówi nam mieszkaniec Czechowa.

- Mam małe dzieci. Często chorują. Mamy też wiele innych leków. Nasza aptekarka powiedziała, że teoretycznie leki może przyjąć, ale ich nie przyjęła, bo są podobno jakieś kłopoty z przetargiem - mówi mieszkaniec Poręby. Potwierdza to też mieszkaniec Bronowic. - Powiedziano mi, że mogliby, ale nie mają, gdzie zbierać tych leków - mówi.

Duże przestoje i zamieszanie

Sprawdziliśmy to. W Lublinie jest 94 pojemniki na zużyte leki. Kontenerów nie ma, a według farmaceutów problem jest ogólnopolski. Pracownicy muszą gromadzić leki w aptekach i czekać na decyzje urzędników.

- Czekamy na informacje urzędu miasta. Do tej pory oficjalnego komunikatu nie dostaliśmy. W Lublinie nigdzie nie można odnieść leków. W Polsce też są kłopoty. Mało firm się tym zajmuje - mówi nam pracownik apteki z lubelskich Czubów.

Urzędnicy potwierdzają kłopoty

Obsługa pojemników zlecana jest przez miasto firmie wyłonionej w przetargu. Ze starą umowę zerwano. Nowa jest już wybrana, ale...

- Ale aktualnie trwają procedury zmierzające do podpisania z wybraną firmą umowy, która określi szczegółowe zasady opróżniania i przekazania do zagospodarowania przeterminowanych leków - komentuje sprawę Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

I dodaje, że mimo braku umowy, mieszkańcy mogą zużyte leki oddawać: Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aptekach była prowadzona zbiórka przeterminowanych leków. Po podpisaniu umowy, odpady będą zabrane.

Kontenery przepełnione lub ich nie ma

- Zbieraliśmy je, ale do czasu. Nie mamy już miejsca - odpowiada pracownik apteki z Czubów. - Nie mamy pojemników - komentuje aptekarka z Czechowa. - Podobnie jest we wszystkich okolicznych punktach. Ostatnie były przy ul. Górskiej, ale już nie ma - dodaje.

Leków nie przyjmują też apteki sieciowe i szpitalne. - Moglibyśmy przyjmować leki, ale nie mamy miejsca. Pojemnik jest pełny - mówi nam pracownik jednej z komercyjnych aptek w centrum miasta.

W przypadku trudności, mieszkańcy mogą oddawać leki do pojemników na odpady niebezpieczne. Takich kontenerów jest w Lublinie 12, m.in. przy ul. Niepodległości, Królowej Jadwigi, Moniuszki, Prusa, Wileńskiej czy Nałkowskich. Pełny wykaz znajduje się na lublin.eu