Ceny wynajmu ostro w górę

i

Autor: fot. RODNAE Productions /Pexels

W Lublinie brakuje mieszkań, a ich wynajem jest droższy o 20 procent!

2022-08-10 11:17

Jak wskazują dane z agencji nieruchomości ceny najmu mieszkań w Lublinie wzrosły o ponad 20 procent w stosunku do cen z początku tego roku. Wraz z powrotem studentów na uczelnie wolnych mieszkań w atrakcyjnej cenie będzie ubywać - podali w poniedziałek właściciele biur nieruchomości z Lublina. Ile kosztuje wynajem mieszkania w Lublinie? Zapraszamy do artykułu.

Ceny najmu w Lublinie wzrosły o ponad 20 procent

Właściciel biura nieruchomości KNC City Marek Bruszkiewicz stwierdził, że rynek najmu w Lublinie "buzuje i ceny wzrosły". "Codziennie mamy pytania o mieszkania do wynajmu. Różnica jest gigantyczna w porównaniu z ubiegłym rokiem" - przekazał.

Bruszkiewicz oszacował, że ceny najmu w ciągu paru miesięcy wzrosły o kilkaset złotych. Za okazję, zdaniem przedsiębiorcy, można dziś uznać ofertę za mniej niż 2000 zł za mieszkanie dwupokojowe w bloku z dobrym dojazdem do centrum. Ceny za lokale lepiej wyposażone, w dobrym bloku i w spokojnej dzielnicy, zbliżają się do 3000 zł (w tym czynsz).

Właścicielka biura Capital Finanse i Nieruchomości Karolina Lato zauważyła, że osoby zainteresowane wynajmem w Lublinie dzwonią niemal codziennie i prawie wszystkie mieszkania znajdują najemcę. "Z powodu dużego napływu obywateli Ukrainy na początku wojny w ciągu tygodnia-dwóch ceny wynajmu wzrosły nawet 20-30 proc." - oceniła.

Pierwszą w tym roku falę zwiększonego zainteresowania wynajmem mieszkań przez studentów Lato zaobserwowała w maju i czerwcu. Druga fala zwykle występuje na przełomie sierpnia i września.

"Mieszkań dostępnych jest mniej niż w ubiegłych latach, dlatego jeśli student będzie odkładał decyzję na później, to może mieć kłopot" - dodała.

Adrianna Franczewska-Krupa, właścicielka biura Franczewska Nieruchomości stwierdziła, że najemców najszybciej znajdują mieszkania o wyższym standardzie, natomiast lokale o niższym standardzie i bardziej oddalone od uczelni zwykle dłużej czekają na najemcę.

"Są jeszcze ogłoszenia wynajmu mieszkań dla studentów, ale im bliżej października tym zainteresowanie jest większe, dlatego oferty znikają coraz szybciej" - podkreśliła.

Bruszkiewicz i Lato zauważyli, że dużo pytań o mieszkania do wynajęcia wychodzi od obywateli Ukrainy, ale nie wszyscy właściciele chcą z nimi rozmawiać. Jak ocenili, właściciele poszukują głównie klientów długoterminowych i niechętnie wynajmują Ukraińcom, obawiając się, że po uspokojeniu się sytuacji na wschodzie stracą klientów.

Franczewska-Krupa zauważyła, że spowodowane pandemią ochłodzenie na rynku najmu skończyło się na przełomie lutego i marca br. "Liczba ofert najmu na jednym z portali w półtora tygodnia spadła z 500 do niemalże zera. Potrzeby były większe niż rynek był w stanie wygenerować" - podkreśliła. W efekcie, dodała, ceny wynajmu w Lublinie wzrosły o ponad 20 proc.

Zdaniem sprzedawców nieruchomości wpływ na wzrost cen mają: powrót studentów na uczelnie po miesiącach nauki zdalnej oraz inflacja i tendencja wśród najemców do przerzucania kosztów wyższych kredytów hipotecznych na najemców. Z tego samego powodu na wynajem decydują się osoby, które wcześniej zastanawiały się nad zakupem własnego mieszkania. Kolejnym argumentem za podwyżką, zdaniem Franczewskiej-Krupy, jest wzrost cen ciepła, prądu, gazu, usług dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.