Pożar lasu

i

Autor: Jean Beaufort / www.publicdomainpictures.net

pożar

W Kazachstanie szaleje pożar. Zabił już 14 osób. Wprowadzono stan wyjątkowy

2023-06-10 18:26

Pożary lasów obejmujące 60 tys. hektarów w północno-wschodnim Kazachstanie pozbawiły życia 14 osób – poinformowało w sobotę ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju.

Najpierw odnaleziono ciała trzech osób pracujących w lesie. Później trafiono na kolejnych 11, których tożsamość jest ustalana.

Na wschodzie Kazachstanu w regionie Abaj szaleje pożar, którego obszar wzrósł do 60 tysięcy hektarów. Gaszenie odbywa się na dziewięciu obszarach z udziałem ponad tysiąca ludzi z 252 jednostek ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, komitetu leśnictwa i ministerstwa obrony.

W mieście Semej – centrum administracyjnym regionu – ogłoszono stan wyjątkowy, natomiast prezydent kraju nakazał rządowi uruchomienie wszelkich narzędzi do walki z żywiołem.

Pożary w Kanadzie

Żniwa żywioł zbiera też w Kanadzie, gdzie zlokalizowano ponad 150 pożarów lasów. Wiadomo już, że spłonęło ich prawie 4 miliony hektarów. W walce z żywiołem kanadyjskim strażakom pomagają strażacy z Australii, Nowej Zelandii, USA. We wtorek przylecieli strażacy z Republiki Południowej Afryki, a w drodze do Quebecu jest prawie 200 strażaków z Francji. Pomaga też wojsko, ministra obrony Anita Anand przekazała, że w Albercie jest ok. 130 żołnierzy, w Nowej Szkocji – ok. 100, a w Quebec – 300. Pomagają m.in. w sprawach inżynieryjnych, logistyce, transporcie powietrznym.

- Nasze modele pokazują, że w tym roku latem możemy mieć wyjątkowo trudny sezon pożarów lasów - powiedział Trudeau na konferencji prasowej na temat sytuacji z pożarami lasów.

Prezydent USA Joe Biden w rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau obiecał w środę (7 czerwca) czasu lokalnego pomoc w gaszeniu pożarów i zaangażowanie "wszystkich możliwych środków federalnych" do walki z żywiołem.

Zobacz zdjęcia: Nowy Jork jak miasto z apokalipsy. Pożary w Kanadzie zanieczyszczają Stany Zjednoczone 

Wielka inwestycja na drogach. Stawiają nowe latarnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE