W aptece i w zakładzie pracy. W kwietniu ruszają masowe szczepienia [AUDIO]

2021-03-31 15:50
Szczepienia przeciw COVID-19 w województwie lubelskim
Autor: Pixabay Szczepienia przeciw COVID-19 w województwie lubelskim

Masowe punkty szczepień, szczepienia w aptekach czy poszerzenie kadry szczepiącej. Rząd chce wyszczepić do końca wakacji wszystkich chętnych Polaków przeciw COVID-19. Tempo uzależnione będzie jednak od dostaw preparatu.

Jak poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 milionów dawek szczepionek. Mowa jest nawet o 7 milionach. Strategia rządu wynikać ma więc z deklaracji producenckich.

Program przyspieszony. System zmieniony

Co się dokładnie zmieni? Zniesiono m.in. kryterium szczepień w grupach na rzecz populacyjnych szczepień masowych. Swoim tempem szczepić będzie się jednak grupa zero i pierwsza.

W każdym powiecie jeden szpital będzie szczepił na szerszą skalę.

- Spośród dotychczasowych punktów szczepień wyodrębnimy w każdym powiecie co najmniej jeden, który zdoła szczepić więcej - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Wiemy, że tylko w samym Lublinie pięć szpitali zgłosiło chęć szczepienia w nowym systemie. To m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej.

W każdym powiecie pojawi się też co najmniej jeden punkt szczepień samorządowych. - Chodzi o masowe punkty szczepień, koordynowane przez NFZ, urząd wojewódzki i szpitale. Lokalizację zgłasza jednostka samorządu terytorialnego. My ją akceptujemy. Minimalne założenie to zdolność do szczepień ok. 800 osób na 10 tys. mieszkańców tygodniowo - dodaje wojewoda Sprawka.

W jakich konkretnie lokalizacjach mogłyby znajdować się masowe punkty szczepień na terenie województwa lubelskiego? Na razie za wiele nie wiadomo. Dostęp do takich miejsc musi być jednak dobrze skoordynowany z komunikacją miejską. - To powinien być punkt dostępny dla wszystkich, gdzie łatwo można dojechać - powiedział Sprawka.

Trwają jednak intensywne rozmowy w tej sprawie. Termin zgłoszenia lokalizacji do resortu zdrowia mija bowiem 4 kwietnia. Pierwsze szczepienia masowe rozpocząć się mogą już między 19 a 25 kwietnia.

Wiemy, że Lublin zgłosił już swoją propozycję. Trwają też rozmowy z chętnymi i potencjalnymi szpitalami koordynującymi akcją. Konkretów co do miejsc miasto na razie nie zdradza. - Myślimy nad koncepcją. Zastanawiamy się, gdzie taki punkt uruchomić - mówi nam Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublina.

Niewykluczone jednak, że w stolicy województwa pojawi się więcej niż jeden punkt szczepień masowych. - Chodzi o co najmniej jedno miejsce. Na bazie szpitala o dużym potencjale lub w innym miejscu - dodaje Wojewódzki.

Nie tylko punkty masowe. Zaszczepimy się też w aptece i w miejscu pracy

Oprócz tego, akcje szczepień będą organizowane w zakładach pracy, w aptekach i w punktach typu drive-thru.

Wydłuży się też lista osób uprawnionych do kwalifikacji do szczepienia i do podania szczepienia.

Od drugiego kwartału oprócz lekarzy kwalifikować będą nas też stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Z kolei do grupy podających szczepionkę, czyli do lekarzy, stomatologów, położnych, pielęgniarek ratowników medycznych oraz felczerów dołączyli diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

- To nagła i niespodziewana informacja - komentują przedstawiciele dopisanych zawodów.

​- Myślę, że będą prawdopodobnie zaplanowane dodatkowe szkolenia - mówi nam pani Martyna, jedna z lubelskich farmaceutek. - Wszystko się tak szybko dzieję, że nie wiem czy się zdecyduję. Nie wiem, co dokładnie byłoby w zakresie moich obowiązków. Musimy zobaczyć, jak to będzie wyglądało w praktyce - dodaje.

Rejestracja według nowego systemu ruszy 12 kwietnia. Rozpocznie ją rocznik 1962.

Program przyspieszony. System zmieniony. O masowych szczepieniach Mateusz Kasiak:
Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE