Politechnika Lubelska

i

Autor: Politechnika Lubelska

Uczelnie wygrywają z ministrem. Teraz dołączyła Politechnika Lubelska

2023-01-30 8:32

Politechnika Lubelska wyszła obronną ręką z procesu odwoławczego dotyczącego wyników ewaluacji. Minister zgodził się z argumentami uczelni i przyznał jej większe oceny.

– To znakomita wiadomość. Ogromny wysiłek włożony w przygotowanie odwołań opłacił się. Nie wiem, czy którakolwiek uczelnia techniczna w Polsce ma tak doskonały wynik – nie kryje satysfakcji rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Uczelnie walczą o wyższe kategorie, bo to właśnie od nich zależy posiadanie uprawnień do nadawania stopni naukowych, a także kwota subwencji. W przypadku politechniki różnica pomiędzy lipcowymi wynikami a tymi po wygranym procesie odwoławczym jest spora. Na początku ministerstwo przyznało jej dwie kategorie A+, dwie kategorie A (dziś są cztery) i trzy kategorie B+ (dziś jedna).

– Dwie dyscypliny: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz nauki o zarządzaniu i jakości uzyskały kategorię B+. Uznaliśmy, że jest ona krzywdząca. Wątpliwości dotyczyły głównie oceny kryterium III, czyli wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Dlatego złożyliśmy odwołania. Cieszymy się, że nasze argumenty zostały przyjęte, bo dzięki temu podwyższono kategorie wspomnianym dyscyplinom na A – mówi prorektor ds. nauki prof. Wojciech Franus.

Ostatecznie wyniki Politechniki Lubelskiej prezentują się następująco: A+ dostała inżynieria mechaniczna oraz inżynieria lądowa i transport, B najmłodsza na uczelni dyscyplina, czyli architektura i urbanistyka, natomiast A otrzymały:

  • automatyka, elektronika i elektrotechnika,
  • informatyka techniczna i telekomunikacja,
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
  • nauki o zarządzaniu i jakości.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE