Ustawa antysmogowa w Lublinie

i

Autor: Pixabay Ustawa antysmogowa w Lublinie

Uchwała antysmogowa w końcu w województwie lubelskim. Co warto wiedzieć?

2021-02-22 10:54

Województwo lubelskie jako 14 w kraju przyjęło założenia uchwały antysmogowej, która w bólach rodziła się przez cztery lata w Polsce. Co to oznacza dla mieszkańców naszego regionu? Ogromną zmianą jest całkowita rezygnacja z tzw. „kopciuchów”, czyli niskiej jakości pieców na węgiel. Co jeszcze się zmieni?

Zakaz montowania kotłów na paliwa stałe i eliminacja "kopciuchów"

To jeden z filarów polskiej uchwały antysmogowej. Od 1 maja 2021 roku w nowo budowanych domach z dostępem do sieci ciepłowniczej lub gazu będzie zakaz montowania kotłów na paliwa stałe.

- Kierujemy się zasadą "ekologia dla zwykłego człowieka": z jednej strony jest to troska o życie i zdrowie mieszkańców, a z drugiej – o ich finanse, które już zostały mocno nadwyrężone przez pandemię – przekonuje cytowany przez Kurier Lubelski, Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego. Przyznaje jednocześnie, że uchwała to system "zakazów i ograniczeń".

Oprócz zakazu montowania kotłów na paliwa stałe pojawia się też inne ograniczenie. Do 1 stycznia 2024 roku z domów mają zniknąć pozaklasowe kotły, czyli tzw. "kopciuchy", w których pali się niskiej jakości węglem i drewnem.

Od 2013 roku z terenu Lublina zniknęło ok 700 "kopciuchów". Ratusz nie ma informacji, ile takich pieców węglowych jeszcze funkcjonuje w naszym mieście.

Rezygnacja z norm dla węgla może nas sporo kosztować

Uchwała podjęta przez lubelskich radnych ma kilka niedociągnięć. Na jedno z poważniejszych zwracają uwagę aktywiści z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. Chodzi o rezygnację z norm dla węgla i norm dla pieców kaflowych. W założeniu rezygnacja ma być wyciągnięciem ręki w stronę osób ubogich, ale według Towarzystwa dla Natury i Człowieka otwiera furtkę do sprzedaży w naszym regionie niskiej jakości surowca, którego nie można sprzedać w innych województwach.

Raport z anteny 19.02, godz.10

Za przyjęciem uchwały było 23 radnych. Ośmiu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.