Damian Soból z Przemyśla zginął w Strefie Gazy

i

Autor: Fot. World Central Kitchen

tragedia

Tragiczna śmierć wolontariusza w Strefie Gazy. Polska będzie domagać się odszkodowania

2024-04-02 18:50

– Polska będzie domagała się odszkodowania dla rodziny Polaka, który zginął w ataku izraelskiej armii w Strefie Gazy – oświadczył na antenie Radia Zet wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

Słowa te padły w rozmowie „Popołudniowy Gość Radia Zet”. Wiceszef MSZ złożył kondolencje rodzinie tragicznie zmarłego wolontariusza i sceptycznie wypowiedział się na temat oświadczenia premiera Izreala Benjamina Netanjahu – wg niego atak był przypadkowy i niezamierzony.

– Nie wyobrażam sobie, że strzelono do oznakowanego konwoju humanitarnego, który wcześniej zapowiedział swoją obecność. Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że był to przypadek i nieumyślne zdarzenie. To tak, jak w przypadku nieumyślnego potrącenia, kierowca ponosi odpowiedzialność i karną i moralną – stwierdził Szejna.

O domaganiu się odszkodowania natomiast powiedział, że dla niego sprawa jest naturalna i oczywista, choć wie, że dla rodziny taka rekompensata będzie niewystarczająca.

Przypomnijmy, tragicznie zmarłym w Strefie Gazy Polakiem był 35-letmi Daniel Soból. Oprócz niego zginęło sześć innych osób działających wolontariacko w grupie World Central Kitchen, która dostarczała jedzenie Palestyńczykom i Palestynkom.

Zobacz zdjęcia: Strefa Gazy

Prokurator i oskarżyciel posiłkowy żądali dożywocia dla gwałciciela i zabójcy więziennej psycholog