tragedia

Tragiczna śmierć Polaka w Strefie Gazy. 8-minutowa rozmowa Radosława Sikorskiego

2024-04-02 15:57

Szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Izraela Israelem Katzem wezwał do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w którym zginął polski obywatel – poinformował we wtorek rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Szef polskiego MSZ rozmawiał we wtorek po południu telefonicznie ze swoim izraelskim odpowiednikiem w sprawie polskiego wolontariusza, który zginął w ataku w Strefie Gazy.

Rzecznik MSZ podał, że rozmowa trwała osiem minut i „miała charakter wymiany poglądów, raczej oficjalnej”. Zwrócił uwagę, że rozmowa odbyła się już po tym, gdy armia izraelska potwierdziła, że jest sprawcą ataku, w którym zginął Polak.

Wroński poinformował, że minister Sikorski wezwał podczas rozmowy do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ataku na konwój humanitarny, w którym zginął polski obywatel.

Minister Sikorski przypomniał, że sprawę prowadzi obecnie w Polsce prokuratura i zwrócił uwagę na to, że powinna być ona rozpatrywana w kategoriach kryminalnych. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że śledztwo ze strony Izraela będzie prowadzone w sposób niezależny – dodał rzecznik MSZ.

Poinformował też, że „minister Katz ze swojej strony wyraził kondolencje dla rządu, narodu, a także rodziny polskiego wolontariusza, pana Daniela, który zginął w wyniku ostrzału” i zapewnił, że „sprawa będzie wyjaśniona”.

Dodał, że całość rozmowy kończyła się stwierdzeniem ministra Sikorskiego, że aby „działania militarne Izraela w Strefie Gazy mogły przynieść trwały pokój na Bliskim Wschodzie, powinny im towarzyszyć nie tylko zwalczanie Hamasu – o czym mówił minister Katz – ale również propozycja pokojowa dla społeczeństwa Palestyny”.

Zobacz zdjęcia: Strefa Gazy

Pomożemy tym, którzy stracili prawie wszystko