Zamek w Lublinie

i

Autor: PW

kultura

To pierwsza taka wystawa na świecie. Zawiśnie w na Zamku Lubelskim

2023-06-02 20:54

– Dzięki pracy naszych muzealników, przede wszystkim zasługom Muzeum Narodowego w Lublinie, udało się zakupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku – ogłosił szef ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zakupione za 8,5 mln zł dzieła będzie można oglądać od 23 czerwca w Lublinie.

Zeszły rok w muzealnictwie polskim poniekąd upłynął pod znakiem Tamary Łempickiej. W całej Polsce były trzy duże wystawy poświęcone jej twórczości, przy czym największa w Lublinie.

– 86 tys. osób zwiedziło tę wystawę. Mieliśmy także wystawę Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także w Villa la Fleur w Konstancinie. W Polsce znajdują się w zbiorach publicznych tylko dwa obrazy Łempickiej. Kilkanaście obrazów czy nawet trochę więcej znajduje się w kolekcji prywatnej w Konstancinie – sprecyzował Gliński, dodając, że Tamara Łempicka jest także najdroższą polską artystką.

Od teraz w Polsce jej obrazów jest jednak więcej. Jak zaznaczył wicepremier, przysłużyli się do tego przede wszystkim pracownicy i pracowniczki Muzeum Narodowego w Lublinie. Dzięki tym wysiłkom udało się zakupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku, gdzie artystka spędziła ostatnie lata życia. Mieszkała wówczas w domu Manuela Contrerasa, meksykańskiego rzeźbiarza.

– Weszliśmy z nim w kontakt, rozmawialiśmy, nasze delegacje tam udawały się kilkakrotnie, także z pomocą polskiej ambasady i udało się zakupić w zasadzie cały dorobek Łempickiej, który znajdował się w Meksyku. Jednocześnie realizowaliśmy ten projekt w uzgodnieniu ze spadkobierczyniami Łempickiej, które przyczyniły się także do sukcesu tej naszej wystawy w Lublinie. Mamy bardzo dobry kontakt i odpowiednie dokumenty zostały podpisane, także prawa własności po zakupie tych 18 prac Tamary Łempickiej są dla państwa polskiego, dla Muzeum Narodowego w Lublinie, potwierdzone – wyjaśnił Gliński. – To była dobra praca wykonana na rzecz polskiej kultury – stwierdził.

Szef MKiDN przekazał, że dzieła zakupione zostały z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i kosztowały 8,5 mln zł („nieco ponad 2 mln dolarów”).

– Polskie państwo stać na to, żeby rozwijać kolekcje tych największych, najbardziej znanych na świecie, Łempicka do takich artystów należy – dodał Gliński.

Zakupiona kolekcja składa się z 12 płócien oraz 6 rysunków. Najstarsza praca pochodzi z 1922 roku, a najmłodsza – z 1980 roku. Będzie można je oglądać od 23 czerwca na pierwszej na świecie stałej wystawy prac Łempickiej „Tamara Łempicka ponad granicami”. Poza najnowszymi nabytkami zawiśnie na niej 15 innych dzieł, które muzeum otrzymało w długoterminowy depozyt od rodziny malarki.

Wśród najnowszych prac znajdujących się na zamku są m.in. „Cytryna” z 1947 r., „Kobieta w turbanie III” z 1954 r., Madonna II” z 1957 r., „Akt z dzbankiem I” z 1951 r. i „Macierzyństwo” z 1930 r.

Zobacz zdjęcia: Pokazy na fontannie multimedialnej w Lublinie, czyli „Lublin is YOUth” i „Symfonia nauki”

Oleksandr Usyk: Jakbym spotkał Putina, zabiłbym go