drzewo

i

Autor: Państwowa Straż Pożarna/Facebook zdjęcie ilustracyjne

To nie koniec psot. Pogoda w lubelskiem da nam do wiwatu. Mocno zawieje

2023-03-10 19:38

Pogoda w woj. lubelskim nie pozwala na nudę. IMGW ostrzega, że przez całą sobotę może być bardzo wietrznie. Możliwe połamane drzewa i przerwy w dostawie prądu.

Choć zapewne nikomu nie trzeba przypominać, co ostatnio zmalowała pogoda w woj. lubelskim, warto to odnotować dla potomnych. W czwartek 9 marca przez cały dzień padał śnieg. Prawdziwe, grubaśne zaspy pokryły nieużywane auta i odważnie wystawione na zewnątrz meble ogrodowe. Ten stan rzeczy szybko zaczął się zmieniać. W piątek 10 marca trudom poranka mogły towarzyszyć odgłosy hałaśliwej odwilży, takie jak np. ściekanie stopionego śniegu rynną albo plask zbitych grudek z dachu o ziemię. Dzień nas rozpieszczał i ściągał z nas grubsze ubrania, bo na termometrach wybiło kilkanaście stopni ciepła. Rekord padł w Chełmie, gdzie słupek rtęci podskoczył do 16 kresek. Ciepły i słoneczny dzień skończył się pierwszą w tym sezonie burzą. Padało, grzmiało i błyskało w myśl powiedzenia „w marcu jak w garncu”.

Na sobotę warunki atmosferyczne również przygotowały dla nas coś specjalnego.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu – poinformował w komunikacie IMGW.

Oznacza to więc, że będzie mocno wiało. Wiatr może połamać drzewa i spowodować przerwy w dostawie prądu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Alert będzie obowiązywać od godz. 9 w sobotę do godz. 2 w niedzielę, a synoptycy i synoptyczki oszacowali wystąpienie zjawiska na 80 proc.

Nowe restauracje w centrum Lublina

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE