,,To głównie obywatele Ukrainy’’. Coraz więcej cudzoziemców pracuje legalnie w województwie lubelskim

2022-08-16 14:29
Coraz więcej cudzoziemców legalnie pracuje w woj. lubelskim
Autor: MTK Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie

Według danych z czerwca, ponad milion obcokrajowców ma ubezpieczenie w ZUS. Tylko w ostatnim półroczu ich liczba zwiększyła się o 11 procent.

W Polsce przybywa cudzoziemców, którzy decydują się na podjęcie legalnej pracy. Składki na ubezpieczenie społeczne w naszym kraju płaci ponad milion obcokrajowców. - To nie zaskoczenia - przekonują urzędnicy. Podobnie sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie.

- W naszym regionie nadal przybywa pracujących i ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców – mówi Małgorzata Korba, rzeczniczka zakładu w województwie lubelskim.

Napływ ze wschodu

Na Lubelszczyźnie 29,5 tys obywateli innych państw regularnie opłaca składki.

- Są to głównie obywatele Ukrainy. W województw lubelskim zgłoszonych w ZUS było ponad 18 tys osób. Drudzy pod względem liczebności są obywatele Białorusi. W naszym regionie to jest prawie 8 tys osób – przyznaje Korba.

Część z nich korzysta z umów cywilnoprawnych lub prowadzą własny biznes. Znaczna większość (61 procent) zatrudniona jest na umowę o pracę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE