To będzie "Ofensywa drogowa". W województwie wyremontują ponad 70 km dróg

2021-06-08 14:52 OM
To będzie Ofensywa drogowa. W województwie wyremontują ponad 70 km dróg
Autor: zdjęcie nadesłane, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie

W tym roku w naszym województwie mają zostać wyremontowane 72 kilometry dróg wojewódzkich. Dodatkowo Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie zrealizuje cztery duże inwestycje drogowe, za około 315 milionów złotych.

Postanowiliśmy, że wszystkie nasze wolne środki będziemy inwestować w drogi wojewódzkie - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - W tym roku nasze duże inwestycje drogowe to przede wszystkim dokończenie 27 kilometrów drogi łączącej Lublin - Biłgoraj - granica z województwem podkarpackim. To także południowa obwodnica Kraśnika w ciągu drogi 833. To rozpoczęcie budowy obwodnicy Dęblina w ciągu drogi 801, a także most na drodze 836 w miejscowości Piaski. Żeby można było wykorzystać drogi ekspresowe, które poprzecinają Lubelszczyznę już niedługo, trzeba mieć świetną jakość dróg lokalnych.

Ten rok ma być rekordowy pod względem remontów dróg wojewódzkich. Za 41 milionów złotych zostanie wyremontowanych około 72 km dróg wojewódzkich.

- Osiem rejonów, na każdym rejonie wykonujemy remonty, modernizacje dróg - mówi Paweł Szumera, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. - Gdzie będziemy wykonywali te remonty? Praktycznie na całym terenie województwa lubelskiego te prace będą wykonywane. Wiadomo, że potrzeby są duże, bo te drogi są w nie najlepszym stanie, ale jak wiemy, tych dróg jest bardzo dużo i nie da się w ciągu roku, czy dwóch wyremontować wszystkich dróg województwa lubelskiego.

Najdłuższe odcinki dróg wojewódzkich, które w 2021 roku zostały objęte remontem to:

  • Droga Wojewódzka Nr 812 na odcinkach: Rudka – Adamów i Rejowiec – Siennica Nadolna. Jest to ponad 14 kilometrów. Koszt remontu tych dwóch odcinków to ponad 6 milionów złotych.
  • Droga Wojewódzka Nr 816 na odcinkach: Dobratycze – Kostomłoty (5 kilometrów za prawie 2 miliony złotych); Uhrusk – Marysin (długość odcinka to 5 kilometrów. Inwestycja jest w przygotowaniu i wstępnej realizacji); Krynica – Skryhiczyn (około 2 kilometrów. Inwestycja jest w fazie przygotowania i wstępnej realizacji).
  • Droga Wojewódzka Nr 834 na odcinkach: Wola Gałęzowska – Stara Wieś i w mieście Bychawa. Długość tych dwóch odcinków to prawie 5,5 kilometra a koszt realizacji tego remontu to prawie 2,5 miliona złotych.
  • Droga Wojewódzka Nr 843 na odcinku Skierbieszów – Udrycze. Długość tego odcinka to ponad 3 kilometry. Modernizacja tej drogi wojewódzkiej wynosi prawie 2 miliony złotych.
  • Droga Wojewódzka Nr 844 na odcinku Białopole – Raciborowice. Długość odcinka jaki zostanie poddany modernizacji to 4 kilometry. Inwestycja jest obecnie w fazie przygotowania i wstępnej realizacji.
  • Droga Wojewódzka Nr 849 na odcinku Józefów – Osuchy. Remontem, którego koszt to 5,5 miliona złotych, został objęty prawie 10 kilometrowy odcinek.
  • Droga Wojewódzka Nr 853 na odcinku Józefów – Długi Kąt. Modernizacja obejmuje prawie 5 kilometrów tej drogi wojewódzkiej a jej koszt to prawie 2,5 miliona złotych.
  • Droga Wojewódzka Nr 855 na odcinku Olbięcin – Trzydnik Duży. Remontem został objęty odcinek o długości prawie 4,5 kilometra. Koszt tych prac to 1,8 miliona złotych. Na tej drodze wojewódzkiej remontem został także objęty odcinek w miejscowości Węglin o długości 864 metrów. Ta inwestycja jest obecnie w przygotowaniu i wstępnej realizacji.

W 2020 roku wyremontowano ponad 45 kilometrów dróg wojewódzkich. Modernizacja 14 dróg wojewódzkich kosztowała prawie 12 milionów złotych.