Ten program może wyeliminować ślepotę wywołaną cukrzycą

2021-06-30 15:52
Ten program może wyeliminować ślepotę wywołaną cukrzycą
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Alexas_Fotos

Jeszcze w tym roku pierwsi pacjenci zostaną objęci programem lekowym przy cukrzycowym obrzęku plamki. A przy tym schorzeniu liczy się czas. Ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że od 1 lipca wprowadza program leczenia tej choroby. O takie rozwiązanie od lat starali się polscy okuliści między innymi profesor Marek Rękas - konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki i profesor Robert Rejdak z Lublina - przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

- Cieszymy się bardzo, że ten program będzie uruchomiony - mówi prof. Robert Rejdak. - Ten program przyniesie pomoc dla wielu tysięcy pacjentów. Ja oceniam, że w ciągu pierwszego roku skorzysta z niego około siedmiu tysięcy pacjentów. W skali następnych lat ta liczba może osiągnąć około trzydziestu tysięcy. Jednocześnie program lekowy będzie takim systemem, który pozwoli kontrolować dodatkowo powikłania oczne, ale w ogóle też leczenie cukrzycy. Spowoduje bliską współpracę między lekarzami z różnych dziedzin: okulistą, diabetologiem, lekarzem rodzinnym.

Cukrzycowy obrzęk plamki jest ciężkim powikłaniem cukrzycy. Powoduje spadek ostrości wzroku i zaburzenia widzenia centralnego.

- Dotyka on przede wszystkim plamki, która jest odpowiedzialna za wyraźne czytanie, rozpoznawanie twarzy, korzystanie ze sprzętu elektronicznego - dodaje prof. Rejdak. - Jeśli dochodzi do tej choroby pacjent w zasadzie wypada z życia społecznego oraz zawodowego.

Program lekowy umożliwi pacjentom dostęp do wszystkich leków stosowanych w leczeniu tego schorzenia. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii, dzięki podobnemu rozwiązaniu w ciągu 3-4 lat praktycznie wyeliminowano ślepotę z powodów cukrzycowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE