Te „potwory” mieszkają u sąsiada? Wiemy, jakie egzotyczne pupile mają lublinianie!

i

Autor: unsplash.com/Wikipedia Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Zdjęcie ilustracyjne

Te „potwory” mieszkają u sąsiada? Wiemy, jakie egzotyczne pupile mają lublinianie!

2023-10-10 16:03

Na sam początek wyjaśniamy, że absolutnie nie traktujemy węży, żab i jaszczurek, jako „potwory”, ale na pewno są wśród nas osoby, które nie przepadają za tymi zwierzętami. Jednak, jak się okazuje, wśród mieszkańców Lublina są pasjonaci „wyjątkowych okazów”. Co roku do miejskiego rejestru trafia kilkadziesiąt egzotycznych gatunków.

W rejestrze prowadzonym przez Miasto Lublin mamy np. pięknego drzewołaza, który dzięki swojemu ciekawemu ubawieniu zyskuje coraz więcej zwolenników. Zgodnie z tym, co mówią hodowcy, te zwierzęta są dość wymagające i nie nadają się na pierwszego tego typu płaza. W Lublinie w ciągu ostatniego roku pojawiło się takich aż 10 zwierząt.

Wielu na pewno zaskoczy i przerazi informacja, że najwięcej w stolicy województwa lubelskiego pojawiło się hodowlanych węży. Liczba ich pasjonatów jest naprawdę duża! Największą popularnością w ostatnim roku cieszył się pyton królewski. Zarejestrowano aż 44 przedstawicieli! Na drugim miejscu są boa dusiciele z liczbą 5 zarejestrowanych okazów. W Lublinie w rejestrze zwierząt egzotycznych pojawił się także jeden pyton tygrysi ciemnoskóry.

Wśród ciekawszych zwierząt, które hodują mieszkańcy naszego miasta, jest także aksolotl meksykański. To słodkowodny gatunek drapieżnego płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych, sklasyfikowany w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, na czerwonej liście krytycznie zagrożonych o najwyższej kategorii ryzyka. W ciągu ostatniego roku pojawiło się takich 2 sztuki. 

Poniżej znaleźliśmy dla was zdjęcia ilustracyjne przedstawiające poszczególne gatunki

W rejestrze w ubiegłym roku pojawiły się także takie zwierzęta, jak:

  • żółwie greckie (13 okazów);
  • kameleon jemeński (3 okazy);
  • kameleon lamparci (2 okazy).

Nie zabrakło także ptaków! W Lublinie pojawiła się ara żółtobrzucha, rozella bladogłowa, czy różnego rodzaju rudosterki.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe zwierzęta – płazy, gady, ptaki lub ssaki — z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr 338/97. Rejestracji dokonuje się we właściwym urzędzie zgodnym z miejscem przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

Rejestracja zwierząt egzotycznych – jak to zrobić?

Należy pobrać wniosek z urzędu, a następnie go wypełnić. Trzeba to zrobić około 14 dni po tym, jak zwierzę pojawi się w domu. Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie.

Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 127 pkt 3 oraz 129 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody, kto umyślnie nie zgłasza zwierząt egzotycznych do rejestru, popełnia wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny.