Tarcza antykryzosowa - na jakie wsparcie z ZUS możemy liczyć?

i

Autor: pixabay/_Alicja_

"Tarcza antykryzysowa" - na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć mieszkańcy regionu?

2020-04-01 18:54

Zwolnienie małych firm ze składek, świadczenie postojowe i brak opłaty prolongacyjnej - to rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

- Pierwsze rozwiązanie to zwolnienie ze składek. Mogą skorzystać z niego osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czyli samozatrudnieni, a także mikrofirmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych maksymalnie do 9 osób - mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. - Zwolnienie dotyczy składek za marzec, kwiecień oraz maj.

Oznacza to, że państwo przejmuje od przedsiębiorców pokrycie składek do ZUS za te trzy miesiące. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy swoją działalność rozpoczęli przed 1 lutego.

- W przypadku samozatrudnionych jest jeszcze jeden dodatkowy warunek skorzystania ze zwolnienia - dodaje Korba. - Ich przychód nie może przekraczać 15 681 zł, czyli trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. Zarówno przedsiębiorca jak i pracownicy, których zatrudnia za czas zwolnienia ze składek zachowują prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych.

Tarcza antykryzysowa przewiduje także świadczenia postojowe dla osób, które w związku z epidemią mają przestój w wykonywaniu umowy lub działalności.

- Świadczenie mogą otrzymać osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, takie jak np. umowa-zlecenia, umowa o dzieło - dodaje Korba . Chodzi o osoby, które zawarły umowy przed 1 lutego 2020 roku. Na świadczenie postojowe może liczyć osoba, której przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

W przypadku osób samozatrudnionych przedsiębiorca otrzyma świadczenie postojowe jeżeli w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku jego przychód spadł o co najmniej 15%.

Wysokość świadczenia postojowego to standardowo 2080 zł i nie potrąca się z niego składek, ani zaliczki na podatek.

Tarcza antykryzysowa pozwala także płatnikom składek skorzystać z ich odroczenia lub rozłożenia na raty.

- Dzięki tarczy antykryzysowej płatnik nie poniesie z tego tytułu tzw. opłaty prolongacyjnej - mówi Korba. - warunkiem jest to, aby taki wniosek dotyczył składek za okres od stycznia 2020.

Wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty składek znajduje się na stronie internetowej ZUS.