Tańszy prąd w 2023 roku? To ostatnia szansa na złożenie potrzebnego wniosku!

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Tańszy prąd w 2023 roku? To ostatnia szansa na złożenie potrzebnego wniosku!

2022-12-29 15:48

Mamy dobrą wiadomość dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Będziecie mogli ubiegać się o prawo do wyższego limitu na tani prąd (do 3000 kwh) w 2023 roku! To kolejny sposób na to, aby uchronić gospodarstwa domowe przed gwałtownymi podwyżkami rachunków. Jeżeli nie jesteś posiadaczem dokumentu tego typu to już ostatnie dni na złożenie odpowiedniego wniosku.

W Polsce odbiorców w gospodarstwach domowych jest 15,5 mln. Według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki nieco ponad 60 proc. korzysta z usług tzw. sprzedawców z urzędu, którym Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych. W 2023 r. będzie ich pięciu:

  1. PGE Obrót,
  2. Tauron Sprzedaż,
  3. Enea,
  4. Energa Obrót
  5. oraz Tauron Sprzedaż GZE.

Aby uchronić gospodarstwa domowe przed wyższymi rachunkami, rząd zamroził ceny prądu. W tym celu zostały wprowadzone dwa ograniczenia – pierwszy to maksymalna, dopuszczalna cena energii elektrycznej, a drugi to limity zużycia prądu. Skupmy się przede wszystkim na drugim punkcie.

Limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynoszą:

  • 2000 kWh — większość gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba niepełnosprawna;
  • 3000 kWh — dla rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny, a także dla gospodarstw domowych rolników.

Przepisy mówią, że gospodarstwa domowe, które nie przekroczą określonego limitu zużycia prądu, mają gwarancję, że ich opłaty za prąd w 2023 r. się nie zmienią.

Uprawnienia do limitu 2000 kWh rocznie nabywasz z mocy ustawy i nie musisz składać żadnego oświadczenia, z wyjątkiem sytuacji, gdy dokonujesz zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wtedy musisz złożyć odpowiednie oświadczenie.

Jak widać, największy limit będzie przysługiwał posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Jest jednak pewien warunek. Kartę trzeba zdobyć do końca 2022 roku! Dzięki niej jest szansa na podratowanie rodzinnego budżetu i na tańszy prąd.

Odbiorcy uprawnieni do wyższych limitów zużycia energii elektrycznej, wynoszących 2600 kWh rocznie lub 3000 kWh rocznie albo stanowiący iloczyn 250 kWh rocznie i liczby działek w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) oraz do 2000 kWh rocznie na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, powinni złożyć do operatora pisemne oświadczenie niezwłocznie, jednak nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku.

W jakiej formie można złożyć oświadczenie?

Na stronie operatorów już teraz pojawiły się dokładne instrukcje tego, w jakiej formie można złożyć oświadczenie. Zrobisz to w dwóch formach:

  1. papierowej, opatrzonej własnoręcznym  podpisem, składanej osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego albo w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej;
  2. elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu) i składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przesłane zdjęcia, skany lub inne obrazy cyfrowe będą odrzucane bez rozpatrzenia.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

W przypadku gospodarstw rolników:

  • numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej;
  • nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję;
  • kopię decyzji.

W przypadku rodziców co najmniej trójki dzieci, przepisy mówią o konieczności załączenia:

  • numeru Karty Dużej Rodziny;
  • kopii Karty Dużej Rodziny.

W przypadku osób niepełnosprawnych, orzeczeń o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie trzeba dołączać do wniosków, jednak możemy być poproszeni, o okazanie tych dokumentów.

Karta Dużej Rodziny – co warto wiedzieć?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Należy zalogować się profilem zaufanym, wypełnić i wysłać wniosek.

Kartę dużej Rodziny może założyć każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli: ojciec i matka, macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców), dzieci.

Kartę mogą założyć także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Wyrobienie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne.

Karta Dużej Rodziny ważna jest:

  • dla rodziców - całe życie,
  • dla dzieci do ukończenia 18 lat,
  • dla dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują, do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat,
  • dla dzieci niepełnosprawnych, na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Co w przypadku nabycia uprawnienia w trakcie 2023 r.?

Co się stanie, gdy nie zdążysz zdobyć Kartę Dużej Rodziny do końca roku lub dopiero w 2023 roku nabędziesz uprawnienia do zwiększonego limitu? Wówczas możesz złożyć oświadczenie do 30 dni od dnia nabycia uprawnień.

W takim przypadku limit zużycia energii wyliczymy proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 r. i rozpoczniemy rozliczanie od miesiąca  nabycia uprawnień, a jeśli złożysz oświadczenie później niż 30 dni od daty nabycia uprawnienia, to rozliczanie rozpocznie się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyłeś oświadczenie.