galeria

Tak Ogród Saski w Lublinie wyglądał 100 lat temu! Zobacz te zdjęcia!

2024-05-16 16:41

Oglądanie fotografii sprzed wielu lat może wprawić w zadumę. Miłośnicy i miłośniczki starych zdjęć znajdą w tym materiale coś dla siebie. Trafiliśmy na zdjęcia Ogrodu Saskiego, które zostały zrobione grubo ponad 100 lat temu, ale i trochę młodsze. Zapraszamy do odbycia sentymentalnej podróży w czasie!

W tej galerii możecie zobaczyć nie tylko najbardziej charakterystyczne miejsca w Ogrodzie Saskim, ale także te nieco mniej znane i sprawdzić, jak prezentowały się one od 1905 r. do lat 80. Na fotografiach znajdziecie m.in. zegar słoneczni i domek saski, ale też gospodę, która już nie istnieje.

Ogród Saski w Lublinie

Park Saski lub Ogród Saski w Lublinie to najstarszy park w mieście. Powstał w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim. Pod koniec XIX wieku wokół parku postawiono ozdobne ogrodzenie z bramą i domkiem odźwiernego. Ogrodzenie i bramę rozebrano po II wojnie światowej, pozostawiając jedynie domek.

Ogród Saski ma około 12,8 ha powierzchni i jest wpisany do rejestru zabytków. W jego południowej części rośnie topola biała o obwodzie 610 cm uznana za pomnik przyrody w 1997 roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Zaparkował w centrum Szczecina. Spotkała go niemiła niespodzianka