Domniemany kurhan na cmentarzu przy ul. Kleeberga w Lublinie

i

Autor: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/facebook.com

CIEKAWOSTKI

Tajemniczy kopiec na cmentarzu w Lublinie. Możliwe, że został usypany już w starożytności!

2023-05-29 12:30

Na pierwszy rzut oka niepozorny, a w praktyce kryjący tajemnice sprzed wielu wieków. Mowa o ziemnym kopcu, który znajduje się na jednym z cmentarzy na Kalinowszczyźnie w Lublinie. Już wiadomo, że nasyp ten jest starszy niż nekropolia, na której się znajduje.

O ziemnym kopcu, który znajduje się na cmentarzu przy parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie głośno było już trzy lata temu, kiedy przykuł on uwagę jednego z pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. To właśnie wtedy archeolodzy zaczęli podejrzewać, że niepozorny pagórek może być kurhanem, który powstał tam na długo przed utworzeniem nekropolii przy ul. Kleeberga. Teraz temat tajemniczego kopca powrócił.

„Niedawno udało się pracownikowi naszego urzędu dotrzeć do źródła historycznego, które w istotny sposób potwierdza zabytkowy charakter obiektu. Przypominamy, że kopiec zachował się lecz pozostaje mocno uszkodzony. Szczęśliwie zachowała się w Archiwum Państwowym w Lublinie mapa z poł. XIX w. opracowana jeszcze przed momentem urządzenia cmentarza przy ul. Kleeberga. Plan jednoznacznie wskazuje, że jeszcze przed 1868 r. kopiec bez trudu można było dostrzec na odsłoniętej kulminacji wzniesienia, w miejscu gdzie powstał później cmentarz” – czytamy na facebookowym fanapage’u Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Choć dziś wspomniany nasyp to niewielkie wzniesienie, na którym w latach 90. XX w. wzniesiono pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie I i II wojny światowej, to pewnym jest, że w przeszłości kopiec ten osiągał imponujące rozmiary, o czym świadczyć może m.in. to, że biegnąca obok alejka szerokim łukiem omija to miejsce. Z biegiem lat i w momencie tworzenia współczesnego cmentarza zbocza domniemanego kurhanu były jednak „podcinane” pod tworzenie nowych grobów. Badacze szacują, że pierwotnie kopiec mógł mieć co najmniej 18-20 metrów średnicy u podstawy, a jego wysokość mogła sięgać nawet 2-3 metrów.

Archeolodzy nie wykluczają, że tajemniczy kopiec mógł powstać jeszcze przed naszą erą i wskazują na schyłek neolitu lub wczesną epokę brązu. Inna hipoteza mówi natomiast o wczesnym średniowieczu. Aby potwierdzić datowanie nasypu konieczne będzie w przyszłości przeprowadzenie badań archeologicznych.

Zobacz także: Czy to ten garniec złota na końcu tęczy? W pow. parczewskim znaleziono skarb