Szukał pracy, stracił ponad 90 tys. zł. Lublinianin przekazał dane logowania się do banku

2020-06-10 13:36 Bartłomiej Ważny
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: The DigitalWay / Pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

26-letni mieszkaniec Lublina, chcąc znaleźć pracę przez internet, dał się nabrać oszustom. Przekazał im dane logowania do bankowości internetowej. Po kilku dniach odkrył, że ma do spłacenia 92 tys. zł pożyczki.

Mężczyzna szukał pracy na jednym z portali ogłoszeniowych. Zainteresowała go oferta dotycząca pracy w firmie zajmującej się dystrybucją leków. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy został poproszony o przekazanie swoi danych, w tym - danych do logowania w banku. Miały one posłużyć do połączenia rachunku bankowego z nowopowstającym kontem pracowniczym w firmie. Mężczyzna bez wahania przekazał dane o które został poproszony.

Po tym na kilka dni stracił dostęp do rachunku. Gdy zadzwonił do banku okazało się, że za pomocą konta zaciągnięte zostały pożyczki na łączną kwotę 92 tys. złotych. Mężczyzna zgłosił się na VII komisariat w Lublinie, gdzie złożył zawiadomienie o przestępstwie. Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i ochronę własnych danych. Nigdy przy szukaniu pracy przez internet nie należy podawać danych wrażliwych, w szczególności danych i loginów do rachunku bankowego.

CBŚP przejęło rekordowy transport kokainy