Szli dla tych, którzy się boją. Ulicami Lublina przeszedł III Marsz Równości [GALERIA, WIDEO]

2021-10-23 18:38
Szli dla tych, którzy się boją. Ulicami Lublina przeszedł III Marsz Równości [GALERIA, WIDEO]
Autor: OM

Tym razem było spokojnie, w przeciwieństwie do poprzednich lubelskich Marszy Równości, gdzie przeciwnicy osób LGBT organizowali agresywną kontrmanifestację. Teraz na trasie marszu stały jedynie pikiety modlitewne, a z ich megafonu można było usłyszeć wołanie do nawrócenia. Nie zatrzymało to jednak Marszu Równości.

- W tym roku maszerujemy pod hasłem "Przerażająco queerowo - idziemy dla tych, którzy się boją". Pokażemy, że Lublin jest miastem akceptacji - mówiła Honorata Sadurska, jedna z organizatorek Marszu Równości.

- Jestem lesbijką, jestem w związku od czterech lat, od dwóch jestem zaręczona. Chciałabym normalnie wziąć ślub i normalnie żyć - mówi uczestnicząca w Marszu mieszkanka Lublina. - Ja nie mogę nawet mojej narzeczonej podać w papierach jako mojej partnerki, bo zaraz, albo będą krzywe spojrzenia, albo stracę pracę - już miewałam takie sytuacje. I to jest moment, w którym ja wychodzę i mówię "Halo! Jestem. Chce żyć". W Lublinie jak się ukrywasz to nie jest ciężko żyć, ale nie ukrywając się, to jest ciężko. Mam nadzieję, że za piątym, dziesiątym Marszem Równości w Lublinie, to już będzie wyglądać zupełnie inaczej.

III Marsz Równości przeszedł ulicami Lublina

- Musimy pokazać, że jesteśmy otwarci, że kochamy ludzi, kochamy siebie i to będzie moc, która będzie promieniować. Ja na to liczę - mówi Ilona, która na Marsz do Lublina przyjechała z Poznania.

- Raz na rok fajnie jest tak przyjść i poczuć się chcianym i poczuć się w swoim miejscu - mówi mieszkaniec Lublina.

- Patrząc ostatnio po tym jak ludzie mówią do mnie i o czym mówią do mnie, to ta tolerancja po prostu się zwiększa - mówi jedna z uczestniczek Marszu mieszkająca w Lublinie. - Ludzie są coraz bardziej świadomi, że to nie jest choroba, nie jest to problem, tylko jest to rzecz normalna.

- To jest mój drugi Marsz Równości w Lublinie - mówi kolejna uczestniczka. - Czuje się bezpiecznie wśród tych ludzi, bo wiem, że jestem ze swoimi i czuje się dobrze. Na co dzień nie czuję się dobrze, boję się podejść do kogoś, opowiedzieć o sobie. I teraz jak widzę tych wszystkich ludzi, którzy są tacy jak ja, czuję się lepiej, czuję się widziana.

W tegorocznym Marszu Równości wzięło udział kilkaset osób. Policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE