Szczepienia na koronawirusa: Trwają konsultacje dla lekarzy z Lubelszczyzny [AUDIO]

2020-12-08 17:38 Mateusz Kasiak
Szczepienia na koronawirusa: Trwają konsultacje dla lekarzy z Lubelszczyzny [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Trwają konsultacje i szkolenia narodowego funduszu zdrowia dla placówek medycznych w sprawie szczepień na koronawirusa. Spotkania z koordynatorem ds. szczepień odbywają się w Lublinie, w Chełmie, w Białej Podlaskiej i w Zamościu.

Spotkania organizowane są w formie dni otwartych. Kierowane są także do podmiotów prywatnych. - Na przedstawicieli placówek medycznych, również tych, którzy nie mają umowy z funduszem, będzie czekać koordynator ds. szczepień. Przybliży on zasady przystąpienia do programu; wyjaśni, jakie warunki należy spełnić, aby móc realizować szczepienia; przedstawi zasady finansowania programu - mówi nam Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

Konsultacje odbywają się w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciw wirusowi Sars-Cov-2. Pierwsze odbyły się we wtorek. Następne zaplanowano na środę od 8:00 do 16:00 w oddziale NFZ w Lublinie oraz w delegaturach funduszu w Zamościu, w Chełmie oraz w Białej Podlaskiej.

Szkolenia kierowane są przede wszystkim do lekarzy rodzinnych. Poradnie, chcące dołączyć do programu szczepień antycovidowych powinny spełnić kilka kryteriów formalnych i osobowych.

- Między innymi możliwość prowadzenia szczepień przez co najmniej pięć dni w tygodniu, możliwość realizacji szczepień w domu oraz zdolność do wykonania 188 szczepień tygodniowo - wylicza Dagmara Marczewska, p.o. dyrektora ds. medycznych NFZ Lublin.

Przedstawiciele placówek medycznych z regionu mogą uzyskać szczegółowe informacje o programie dzwoniąc pod numer tel. 81 53 10 540, codziennie od 8.00 do 18.00.

W Polsce szczepionki mają być dobrowolne i darmowe.

Premier poinformował dziś, że mamy zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 milionów dawek szczepionek od sześciu wiodących światowych producentów.

O kryteriach wstąpienia do programu mówi p.o. dyrektora ds. medycznych w NFZ Lublin Dagmara Marczewska. Posłuchaj: