Szalejący w Zalesiu wirus rozpoznany. To grypa! Sanepid uspokaja

2020-02-06 19:07
Szalejący w Zalesiu wirus rozpoznany. To grypa! Sanepid uspokaja
Autor: Mateusz Kasiak

Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że wirus, który zdziesiątkował uczniów tamtejszej szkoły podstawowej to grypa. Informacje te potwierdza bialski sanepid.

Diagnostyka była prowadzona w kierunku grypy i objawów grypopopochodnych. - Dzisiejsze badania potwierdziły, że mamy do czynienia z najczęściej pojawiającym się wirusem grypy typu A - potwierdza Marcin Nowik, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że choroba zaatakowała Szkołę Podstawową w Zalesiu, w powiecie bialskim, na Lubelszczyźnie, gdzie spośród prawie 300 uczniów na lekcje przyszło tylko 95. Dyrekcja odwołała zajęcia do końca tego tygodnia nie tylko z powodu niskiej frekwencji, ale i zaniepokojenia rodziców.

Kłopoty zdrowotne uczniów zaczęły się już w ubiegłym tygodniu, kiedy frekwencja zaczęła spadać. Rodzice skarżyli się na wysoką, sięgająca 40 stopni temperaturę, kaszel czy bóle mięśniowo-stawowe swoich dzieci. Szczyt zachorowań przypadł na 3 lutego, kiedy w szkole nie pojawiła się jedna trzecia uczniów.

- Od początku nie było podejrzenia, że mamy do czynienia z innym wirusem niż grypa i w takim kierunku prowadzona była diagnostyka - uspokajał podczas wtorkowej konferencji prasowej inspektor Marcin Nowik

Decyzja o odwołaniu zajęć została podtrzymana. Lekcje mają być odpracowane w ustalone soboty - czytamy w komunikacje dyrekcji.

Na terenie powiatu bialskiego w tym roku nie odnotowano większej liczby przypadków zachorowań na grypę. Czasowo, zachorowalność ta wzrosła na terenie właśnie Gminy Zalesie. W Polsce w tej chwili na grypę choruje już ponad 20 tysięcy osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE