Koszmarne wieści tuż po świętach. Polak zginął w izraelskim ataku na Strefę Gazy. MSZ komentuje

i

Autor: PAP/EPA

ze świata

Strefa Gazy. Od 2023 r. zginęło tam 196 osób z organizacji humanitarnych

2024-04-02 16:34

Jamie McGoldrick, koordynator ONZ ds. humanitarnych na okupowanych terytoriach palestyńskich, poinformował we wtorek, że od października ubiegłego roku do 20 marca br. w Strefie Gazy zginęło co najmniej 196 osób zaangażowanych w misje pomocy humanitarnej.

Ta liczba jest niemal trzykrotnie większa od liczby pracowników i pracowniczek pomocowych, którzy zginęli w jakimkolwiek innym konflikcie zbrojnym w ciągu ostatniego roku. Strefa Gazy stała się jednym z najtrudniejszych miejsc dla działalności humanitarnej na świecie. Nie ma tam już bezpiecznych obszarów – stwierdził.

Uwzględniając siedem ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału, wymierzonego w wolontariuszy amerykańskiej organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), należy przyjąć, że faktyczna liczba zabitych wynosi już ponad 200 – zauważył portal Times of Israel.

WCK zawiesiła działalność w Strefie Gazy po śmierci wolontariuszy i wolontariuszek. Jak poinformowała w komunikacie, siedmioro członków i członkiń jej zespołu „zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela (Cahal)” w poniedziałek. Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się obywatele i obywatelki Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Był to „tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi” przez siły izraelskie.

– To się zdarza na wojnie i zbadamy to gruntownie. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi rządami i uczynimy wszystko, by to się nie powtórzyło – oświadczył we wtorek premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Zobacz zdjęcia: Strefa Gazy

Brutalne pobicie w centrum miasta