Strażacy będą mieli nowy sprzęt do walki ze zmianami klimatycznymi. Dostali środki z UE

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Marszałkowski

Fundusze Europejskie

Strażacy będą mieli nowy sprzęt do walki ze zmianami klimatycznymi. Dostali środki z UE

2023-04-01 12:16

Ponad 107 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej dostali strażacy z Lubelszczyzny. Chodzi o projekt „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych”. Jego wartość to ponad 130,5 mln zł. Jednostki Straży Pożarnej zostaną doposażone w niezbędny sprzęt.

- Jest to pierwsza umowa w Polsce, gdzie będziemy w ramach nowej perspektywy wydawać pieniądze z funduszy europejskich dla lubelskiego - mówi marszałek Jarosław Stawiarski. - Jest to pierwszy konkurs, którego realizacja będzie trwała do końca grudnia 2025 roku. Sprzęt do realizacji zadań związanych ze zmianami klimatu i klęskami żywiołowymi jest nieodzowny. Tego sprzętu będzie bardzo dużo i mam nadzieję, że to będzie wpływało na ochronę naszego środowiska i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Dzięki dofinansowaniu jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej będą mogły wzmocnić swoje zasoby sprzętowo-techniczne.

- Straż pożarna jest zawsze pierwsza na miejscu zdarzenia i dziś jest pierwsza po wykorzystanie środków unijnych. Postanowiliśmy zastosować innowacyjne rozwiązania przy suszach hydrologicznych - będziemy pozyskiwać dla OSP w każdym powiecie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją przewozu wody pitnej. Zapewniam, że już w przyszłym miesiącu pierwsze przetargi zostaną uruchomione i zmieścimy się w zamierzonym terminie - mówi Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Zakupione zostaną m.in. pojazdy ratowniczo-gaśnicze, samochody z drabinami mechanicznymi, łodzie, quady, wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań ewakuacyjnych oraz długoterminowych, a także podstawowe narzędzia do likwidowania skutków nawałnic i silnych wiatrów, rozszerzone zostaną także elementy związane z monitorowaniem i ostrzeganiem przed zagrożeniami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE