Statutowy Absurd Roku 2022. W ćwierćfinale lubelska szkoła i "zwolnienia z religii"

2023-01-11 13:45
Szkoła
Autor: Canva

Czy osoba zwolniona z lekcji religii musi na niej być, jeśli w ramach zastępstwa odbywa się wówczas inny przedmiot? Według jednej z lubelskich szkół jeszcze do niedawna tak. Zapis trafił do konkursu na Statutowy Absurd Roku.

Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Misją grupy jest obrona praw uczniów i uczennic. Głównie działają w niej osoby studiujące prawo, ale nie brakuje też radcy prawnego.

Palmę zwycięstwa w zeszłym roku otrzymało Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Wygrał zapis: "Ucznia obowiązuje w Szkole i poza nią bezwzględny zakaz: [...] podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych, publicznym podejmowaniu zachowań o zabarwieniu seksualnym".

Rok 2022 Stowarzyszenie zakończyło ośmioma fragmentami statutu nominowanymi do konkursu. Jest wśród nich Szkoła Podstawowa nr 50 przy ul. Roztocze.

Jeżeli w danym dniu na lekcji religii jest zorganizowane zastępstwo z nauczycielem innego przedmiotu, który realizuje na tym zastępstwie podstawę programową z przedmiotu innego niż religia, uczeń posiadający zwolnienie z religii ma obowiązek uczestniczyć w tych zajęciach - tak brzmi nominowana regulacja.

Już zniknęła ze statutu, co stało się po interwencji Stowarzyszenia w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Zapisze się jednak w pamięci poprzez rywalizację o niechlubny tytuł.

- W tym przypadku kuriozalne jest już samo sformułowanie "zwolnienia z religii". Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym, na który - jeśli rodzice mają życzenie - mogą ucznia co najwyżej zapisać. Zwrot ten powinien brzmieć "nieuczestniczące w zajęciach". Jednocześnie ani rodzic, ani dziecko nie mogą przewidzieć zdarzeń jak zastępstwo i być gotowym na lekcję z innego przedmiotu. (…) Nie można wymagać od ucznia, który nie uczęszcza na lekcje religii lub etyki, by stale weryfikował, czy poza jego planem zajęć (tj. w czasie wolnym!) nie wpisano czasem zastępstwa, na którym szkoła wymaga jego obecność - argumentuje Stowarzyszenie w opisie nominacji.

Z SP nr 50 nie udało nam się skontaktować. W ćwierćfinale lubelska placówka znalazła się z Katolickim [publicznym] Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Tam wytknięto, że "na postępowanie rekrutacyjne składają się [...] opinie proboszcza [...]".

Głosowanie na Statutowy Absurd Roku 2022 zakończy się 20 stycznia. Powalczyć o zwycięstwo lubelskiej placówki będzie można od czwartku na facebookowym profilu organizacji.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE