Skąd w Lublinie wziął się cebularz?

i

Autor: fot. Adam Wójcik, źródło: www.muzeumcebularza.com.pl

Skąd w Lublinie wziął się cebularz?

2021-07-29 18:15

Żeby go zrobić wystarczy mąka, drożdże, olej, cebula i mak. Tak powstaje kultowy placek z Lublina, czyli cebularz. I chociaż wydawać by się mogło, że placek z cebulą nie może być dobry, wielu się dziwi, gdy pierwszy raz go próbuje. Cebularz lubelski doczekał się nawet swojego muzeum.

- Cebularz jest tradycyjną potrawą, powstał na terenie Lublina - mówi Anna Dębicka-Drapała, współtwórca Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie. - Pochodzi on z kuchni żydowskiej. W środku jest typowy dla cebularza farsz zrobiony z cebuli, z oleju, z soli oraz z maku niebieskiego. Legenda co prawda opowiada, że z okolic Lublina pochodzi, ponieważ Esterka ponoć pochodziła z wioski położonej niedaleko Kazimierza Dolnego.

Jak głosi legenda pewnego razu pochodzącą z żydowskiego rodu Esterkę odwiedził pewien mężczyzna z całą swoją świtą. Wracali oni z polowania. Dziewczyna nie wiedziała kim są, ale postanowiła ich przyjąć i ugościć. W ten sposób wymyśliła cebularz, ponieważ zrobiła go ze składników, które są łatwo dostępne. Pomiędzy nią, a mężczyzną zrodziło się uczucie. Później okazało się, że był to król Kazimierz Wielki.

- Jednak generalnie cebularz pochodzi z Lubina, z kuchni żydowskiej i stąd zaczął się rozprzestrzeniać na inne miejsca - dodaje Anna Dębicka-Drapała. - Na Lubelszczyźnie jest on produktem tradycyjnym oraz produktem Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.

Przyjeżdżając do Lublina koniecznie trzeba spróbować jak smakuje cebularz. Mało tego, odwiedzając Regionalne Muzeum Cebularza, można go nawet samemu wykonać.