Ruszyły szczepiania seniorów. Największy punkt w Lublinie chce szczepić 200 osób dziennie [WIDEO, AUDIO]

2021-01-25 13:25
Ruszyły szczepiania seniorów. Największy punkt w Lublinie chce szczepić ponad 200 osób [WIDEO, AUDIO]
Autor: Mateusz Kasiak

Są pierwsi zaszczepieni seniorzy. W Lublinie rozpoczęły się szczepienia dla jednej z najbardziej narażonych na zachorowanie na covid-19 grup. Punkt szpitala tymczasowego przy Radziwiłłowskiej 13 zaszczepił dziś około 240 osób.

Jak mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie, liczba szczepień w kolejnych dniach zależeć będzie od dostaw. - Decyzją wojewody lubelskiego jesteśmy zobowiązani do szczepień co najmniej 200 osób dziennie. Jeśli będziemy mieli wystarczającą liczbę dawek, uda nam się szczepić nawet 240 osób dziennie. Jesteśmy do tego przygotowani - wyjaśnia.

Sprawnie i bez kolejek

Pierwszego dnia wszystko przebiegało dosyć spokojnie, dłuższe kolejki były wczesnym rankiem. - Jestem pod wrażeniem, jak wszystko zostało dobrze zorganizowane. Wszystko zajęło około 20 minut - mówi nam jedna z seniorek. - Najpierw zebrane były podstawowe informacje, potem mnie zaszczepiono. Więcej strachu niż bólu - dodaje mieszkanka Lublina.

Seniorzy nie mają wątpliwości, że szczepić się warto. - Mam inne choroby. Po prostu trzeba się szczepić. Słucham wielu autorytetów, którzy polecają te szczepienia - tłumaczy jedna z zaszczepionych. - Jestem już po szczepieniu przeciw grypie sezonowej. Ta szczepionka była więc dla mnie formalnością - dodaje lublinianin.

​Do końca stycznia na listach szczepień w punkcie przy Radziwiłłowskiej zapisanych jest po 240 osób dziennie.

- Doskonale wiemy, że w tych grupach wiekowych śmiertelność z powodu covid-19 jest najwyższa. Chcemy te osoby zabezpieczyć, dać im przy okazji szansę spotykać się z bliskimi - mówi nam prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Lubelscy seniorzy masowo ruszyli na szczepienia. Posłuchaj naszej relacji:
- Kolejne szczepienia zależeć będą od dostaw - mówi Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie
Ruszyły szczepienia seniorów w Lublinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE