Rodzina koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym się powiększa. Zobaczcie te słodkie maluchy!

2023-03-17 16:34

W hodowli stajennej we Floriance w ostatnich dniach na świat przyszły cztery źrebaki konika polskiego. Kolejny młody ogierek urodził się także w rezerwacie. Jak informuje Roztoczański Park Narodowy, wszystkie maluchy są zdrowe i od pierwszych chwil życia rozpiera je młodzieńcza energia. Zobaczcie zdjęcia!

To kolejne źrebięta konika polskiego, jakie w tym roku pojawiły się na terenie RPN. Pierwsza dwójka przyszła na świat w hodowli rezerwatowej na początku stycznia. W ostatnich dniach dołączył do nich źrebak, którego mamą jest klacz Omara P. Jej maluch urodził się 15 marca, ale już wiadomo, że niedługo dołączą do niego kolejne źrebięta!

Do narodzin doszło także w hodowli stajennej we Floriance. 13 i 14 marca pojawiły się w niej aż cztery maluchy!

„Trzy z nich odznaczają się typowym umaszczeniem dla tej rasy koni. Natomiast czwarty z nich, ogierek od klaczy Hulda zdecydowanie odbiega kolorem od swoich rówieśników – jest czerwono-bułany. Tego typu przypadek ma miejsce dopiero czwarty raz w ponad 40 letniej historii hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ponadto dwa razy urodziły się koniki o umaszczeniu karym” – opisuje Paweł Marczakowski na stronie roztoczanskipn.pl.

Niestety, ze względu na wyróżniające się umaszczenie, które nie jest akceptowalne w oficjalnej hodowli konika polskiego, młody ogier nie otrzyma licencji i nie będzie wpisany do Księgi Stadnej Koników Polskich. Źrebię będzie jednak posiadało paszport tej rasy.

„(…) wszelkie odbiegające umaszczenie i znamiona u ogierów koników polskich są niedopuszczalne. Z powodzeniem jednak będzie mógł być niewątpliwą atrakcją i sprzedany lub wydzierżawiony służył będzie np. w hipoterapii lub rekreacji w siodle czy też w zaprzęgu” – podkreśla Marczakowski.

Warto przy tym podkreślić, że do tej pory spośród 430 źrebiąt, jakie urodziły się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, tylko 6 razy w historii zdarzyły się przypadki niedopuszczalnych odmian. Procentowo daje to 1,4 procent przypadków, gdzie maksymalny akceptowalny poziom to 2-3 procent.

„Świadczy to o wysokiej wartości hodowli konika polskiego prowadzonej w naszym Parku” –czytamy na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Co zdumiewające, źrebięta konika polskiego już po kilku godzinach od swoich narodzin są już w stanie z wybiegu razem ze swoimi rodzicami. Tak było i w tym przypadku!

Przejdźcie do galerii i zobaczcie jak słodko wyglądają marcowe maluchy w Roztoczańskim Parku Narodowym!

Artykuł powstał w oparciu o informacje dostępne na stronie internetowej Roztoczańskiego Parku Narodowego. Całość znajdziecie pod tym linkiem.