Szczepienie

i

Autor: Getty Images

Rodzice na Lubelszczyźnie coraz rzadziej szczepią dzieci. Mogą dostać wysoką grzywnę

2023-01-30 9:31

W województwie lubelskim coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci. Jak informuje Kurier Lubelski, w ciągu siedmiu lat ta liczba wzrosła siedem razy.

Gazeta powołuje się na dane lubelskiego sanepidu, wg których w 2014 r. od szczepień dziecka uchyliło się 717 rodziców. W 2021 r. takich przypadków było już 4,8 tys, czyli prawie siedem razy więcej.

– Z jednej strony może to być moda na tzw. ekologiczne życie, którego częścią jest przekonanie, że lepiej przechorować chorobę, niż zaszczepić się. Z drugiej strony ludzie dawno nie widzieli chorób zakaźnych, a rodzice zapomnieli, że nawet zwykła ospa wietrzna może być zagrożeniem życia dla dziecka – wyjaśnia Kurierowi dr Barbara Hasiec, ordynator oddziału chorób zakaźnych dziecięcych w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie.

Osobom, które uchylają się od obowiązku szczepień, grożą konsekwencje. Kurier Lubelski wyjaśnia, że najpierw informacja o niezaszczepieniu dziecka przepływa z przychodni do sanepidu. Z sanepidu do rodziców płyną natomiast naukowe argumenty, dlaczego warto zaszczepić pociechę. Jeśli to nie skutkuje, wysyła upomnienie będące wezwaniem do wykonania szczepienia – w 2021 r. stało się to 110 razy. Jeśli i ten krok zawiedzie, sanepid zwraca się ze sprawą do wojewody, który jest w tym przypadku organem egzekucyjnym. W 2021 r. doszło do tego 171 razy. Żeby zmotywować rodzica do zaszczepienia dziecka, nakłada się na niego grzywny w tej samej lub wyższej kwocie. Łącznie ich wysokość nie może przekroczyć 50 tys. zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE