Tak wyglądał Poznań w pierwszym dniu II wojny światowej

i

Autor: poznan.pl

reparacje

Reparacje wojenne. W woj. lubelskim chce ich kolejne miasto

2023-09-20 21:50

Radni Łęcznej jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji.

Uzasadnienie do uchwały Rady Miejskiej w Łęcznej wyrażające swoje poparcie dla działań rządu w sprawie wojennych reparacji przeczytał podczas środowej sesji Grzegorz Pelica, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Młodzieży.

Zwrócił uwagę na straty demograficzne i materialne, jakie poniosła Łęczna w wyniku agresji i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Wśród niemieckich zbrodni wymienił m.in. ściganie i aresztowania polskich oficerów i podoficerów rezerwistów i weteranów, zabicie podporucznika Eugeniusza Zabłockiego, kapitana Stefana Żabickiego, kaprala Bogdana i Mirosława Wójcickich, a także zabicie wielu osób lub spowodowanie śmierci po brutalnym aresztowaniu i osadzeniu na zamku w Lublinie. Wskazał również na likwidację około tysiąca obywateli i obywatelek polskich narodowości żydowskiej w listopadzie 1942 roku, zniszczenie gminy żydowskiej, która w 1939 roku liczyła ponad 2000 osób.

- Wyzyskiwanie siły roboczej mieszkańców Łęcznej i okolicznych miejscowości, między innymi na budowach w Trawnikach i Bełżcu, zabór lub zniszczenie warsztatów rzemieślniczych i punktów handlowych (…), zniszczenie zabytków oraz spowodowanie przejęcia przez sowieckich okupantów kartotek obywateli zasłużonych dla ojczyzny i ich prześladowania przez kolejne dziesięciolecia przez promoskiewski reżim komunistyczny – wyliczał Pelica.

W środę radni Łęcznej przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji. Następnie ma ona zostać przekazana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy, na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945. W woj. lubelskim podobną uchwałę przyjął powiat biłgorajski i miasto Lublin.

Z raportu na stronie internetowej instytutstratwojennych.pl wynika, że ogółem 5 mln 200 tys. obywateli i obywatelek państwa polskiego zginęło w czasie II wojny światowej w wyniku wyłącznie działalności państwa niemieckiego i jego organów. 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł – to wycena strat wojennych Polski poniesionych w wyniku niemieckiej agresji.

Super Ring - reparacje wojenne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE