Ukraina

i

Autor: PAP/EPA/MYKOLA TYMCHENKO

wojna w ukrainie

Rekord w trybunale w Hadze. 32 kraje dołączyły do skargi przeciwko Rosji

2023-06-10 16:59

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.

Ukraina złożyła skargę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego rosyjskiego ataku. Zarzuciła w niej złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdziła, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji.

W marcu 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oznajmił, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny, i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej. Rosja przesłała do sądu pismo, w którym oświadczyła, że trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą.

Ostatecznie MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest on wiążący.

Pierwszym państwem, które złożyło deklarację interwencji w tej sprawie po stronie Ukrainy, była Łotwa. Następnie dołączyły wszystkie kraje Unii Europejskiej oprócz Węgier, a także m.in. Australia, Kanada i Wielka Brytania.

– To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS – podkreśliła agencja Associated Press.

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Trybunał nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia Rosji do wykonania jego decyzji. Sankcje może nakładać jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ, której Moskwa jest stałą członkinią z prawem weta.

Zobacz zdjęcia: Nowa Kachowka 8 czerwca

Koniec Pierwszej miłości. Dramatyczny finał poszukiwań Magdy! Bartek wybierze Ewelinę, a Laura popędzi Adama
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE