Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

"Rejestr ciąż" wejdzie w życie! Minister podpisał rozporządzenie

2022-06-22 10:06

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które zakłada rozszerzenie informacji zbieranych przez personel medyczny. Na podstawie podpisanego rozporządzenia, w Systemie Informacji Medycznej (SIM) już wkrótce znajdą się informacje na temat tego, czy dana pacjentka jest w ciąży. Kto będzie miał dostęp do takich informacji? Zapraszamy do artykułu.

"Rejestr ciąż" - od kiedy wejdzie w życie?

Zdaniem ministerstwa zmiany wprowadzone w najnowszej noweli przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej. Większa liczba informacji o pacjencie ma usprawnić pracę personelu medycznego, ułatwić obieg dokumentacji medycznej i ograniczyć koszty jej udostępniania. W bazie SIM znajdą się m.in.: informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz bardzo kontrowersyjny zapis, jakim jest informacja o ciąży.

Oznacza to, że każdy lekarz, do którego się udamy (nie tylko ginekolog) będzie miał dostęp do informacji czy osoba korzystająca ze świadczenia medycznego jest w ciąży. Ale nie to budzi największe wątpliwości, należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, że Minister zdrowia nie wykluczył bowiem możliwości udostępnienia danych zamieszczanych w SIM innym podmiotom, takim jak prokuratura czy sądy.

Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo antyaborcyjne to wiele osób niepokoi fakt, że rejestr ciąż może być wykorzystany przeciwko kobietom, które zechcą legalnie przerwać poza granicami naszego kraju.

Rozporządzenie wejdzie w życie już 6 lipca 2022 r.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE