Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Kamil Zubrzycki / Pexels.com Zdjęcie ilustracyjne

Ptasia grypa znowu atakuje. W jednym gospodarstwie padło kilka tys. kaczek

2020-12-29 16:47

Ptasia grypa znowu atakuje na Lubelszczyźnie. ​Wykryto 6 w tym roku ognisko, wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscowości Kaniwola, w pow. łęczyńskim. Do tej pory, padło już kilka tysięcy kaczek, z liczącego ponad 12 tysięcy sztuk stada hodowlanego.

Co gorsza, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa kolejne stada hodowlane, liczące łącznie ponad 40 tys. sztuk ptaków - one również w każdej chwili mogą być zagrożone zakażeniem. Jak informuje lubelski Urząd Wojewódzki, w środowy poranek (30.12) odbędzie się szacowanie strat jako podstawa do ustalenia odszkodowania, a następnie rozpocznie się proces likwidacji i utylizacji ptaków.

- Przygotowywane jest rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) - dodaje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody lubelskiego - Najpóźniej w ciągu najbliższych dwóch dni gospodarstwo zostanie oczyszczone. Poprzednie pięć ognisk wyznaczono w styczniu br. i zostały wygaszone.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE