Przegłosowane. Podatek od nieruchomości w Lublinie pójdzie w górę

2022-10-21 9:22
Podatek od nieruchomości
Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Od nowego roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości w Lublinie. Na czwartkowej sesji rady miasta radni zagłosowali „za” podwyżką opłat.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązywać będą nowe stawki podatku od nieruchomości w Lublinie. Taką decyzję 17 głosami na „tak” podjęli miejscy radni (12 z nich było „przeciw”).

Podatek od nieruchomości w Lublinie. Nowe stawki

W przypadku mieszkań, od nowego roku lublinianie zapłacą podatek w wysokości 1 zł za m2 (do tej pory było to 83 gr za m2). Oznacza to, że np. za 60-metrowe mieszkanie z 45 m2 przynależącego do niego gruntu trzeba będzie zapłacić w skali roku o 14 zł więcej niż teraz. Z kolei mieszkaniec domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z wolnostojącym garażem o powierzchni 25m2 i gruntami obejmującymi 800 m2, w skali roku zapłaci o 132 zł więcej niż obecnie.

Podwyżka podatku dotyczyć będzie także gruntów. W nowym roku za 1 m2 gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba będzie uiścić opłatę 1,14 zł (to o 14 gr więcej niż obecnie). W przypadku „gruntów pozostałych” stawki wynosić mają 61 gr (w bieżącym roku to 52 gr) za m2.

Wzrosną także m.in. opłaty za m2 budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – z 24,45 zł na 28,21 zł. Poprawkę zmniejszającą podwyżkę podatku w tym zakresie chciał wnieść radny klubu PiS Piotr Breś, który podczas sesji rady miasta zaproponował, by stawka ta była o złotówkę niższa od tej proponowanej w projekcie prezydenckiej uchwały, ale jego wniosek został odrzucony.

Nowe stawki podatku od nieruchomości wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE