Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Przeglądy i naprawy gwarancyjne nie tylko w ASO. Ci dealerzy zmienili regulaminy!

2022-05-07 9:35

Wielu właścicieli nowych aut irytuje fakt, że na przegląd lub naprawę muszą wybrać się do konkretnego ASO, aby nie stracić gwarancji na samochód. UOKiK zainterweniował ws. napraw gwarancyjnych nowych samochodów, w wyniku czego pięć marek zmieniło swoje praktyki. Sprawdźcie, którzy importerzy nie będą już wymagać, by serwis i przeglądy były dokonywane wyłącznie w ASO.

Naprawy gwarancyjne tych marek zrobicie nie tylko w ASO

Zgodnie z przepisami UE i Polski sprzedawcy samochodów nie powinni wymagać od nabywców dokonywania przeglądów technicznych wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO) pod groźbą utraty gwarancji – pisze UOKiK na oficjalnej stronie.

Zdaniem urzędu takie działanie może być uznane za zmowę ograniczającą konkurencję. Wielu właścicieli samochodów ma swoich zaufanych mechaników i narzucanie im konieczności wykonywania napraw i przeglądów w innych warsztatach ogranicza ich prawo do wyboru dostawcy usług i osłabia pozycję rynkową niezależnych warsztatów samochodowych.

W trakcie przeprowadzonego badania UOKiK sprawdziło ponad 70 przedsiębiorstw, od dealerów po ASO. Kontrole przeprowadzone wśród importerów aut wykazało wątpliwości urzędu co do zasadności tej praktyki.

"Po przeprowadzonej interwencji przedsiębiorcy zmienili swoje praktyki i nie będą ograniczać uprawnień z tytułu gwarancji tylko ze względu na serwisowanie samochodów poza autoryzowanymi stacjami obsługi. To dobra wiadomość tak dla kierowców, którzy kupili lub planują kupić nowe samochody z salonów, jak i dla niezależnych warsztatów naprawczych" – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Właściciele nowych samochodów tych marek powinni sprawdzić nowe regulaminy salonów. Bo po kontroli UOKiK wiele się zmieniło.

  • Ford – Ford Polska zmienił swój regulamin i obecnie serwisowanie pojazdu poza Autoryzowaną Siecią Dealerską nie powoduje automatycznej utraty uprawnień w ramach dodatkowej, płatnej usługi po okresie gwarancji;
  • Nissan – spółka Nissan Sales Central&Eastern Europe usunęła wymóg dokonywania przeglądów lub corocznej kontroli nadwozia u dealerów samochodów Nissan lub w ASO;
  • Citroen, DS, Peugeot – importer Stellantis Polska oferuje dodatkowe usługi gwarancyjne w ramach tzw. umów serwisowych. Firma usunęła wymóg dokonywania wszystkich czynności serwisowych w ASO lub w sieci operatora assistance.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!