Przebadano już pierwszych pacjentów. Okobus wyruszył w swoją trasę po Lubelszczyźnie

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Przebadano już pierwszych pacjentów. Okobus wyruszył w swoją trasę po Lubelszczyźnie

2023-03-13 17:15

To mobilny zestaw do diagnostyki oka, który pomoże lubelskim lekarzom we wczesnej diagnostyce cukrzycowego obrzęku plamki. Okuliści chcą przebadać 5 tys. osób z naszego regionu.

- Wstępne rozmowy z ministerstwem zakładają, że to może być projekt, który obejmie cały kraj - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - W tej chwili przebadano już pierwszą grupę pacjentów. Wiemy, że system działa. Chorzy na cukrzycę chętnie pojawiają się na badaniach. Wzywani są przez lekarzy rodzinnych, umawiani są na konkretny termin. Badanie jest krótkie, nieinwazyjne, przy pomocy kamery.

Wyniki z takiego badania przesyłane są do Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie. Lubelscy lekarze analizują je i jeżeli któryś z pacjentów ma wczesne objawy cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii cukrzycowej, czy zaćmy informowany jest o tym.

- Wszelkie formy patologii, które spotkamy w oku w związku z tym badaniem są raportowane do lekarza rodzinnego - dodaje prof. Rejdak. - Jest również wskazane, który z pacjentów powinien w trybie pilnym udać się do naszego szpitala, po to, żeby przeprowadzić dalszą diagnostykę i ewentualnie wdrożyć leczenie.

Okobus to pionierski program profilaktyczny. Lubelska klinika jest pierwszą w Polsce, która go prowadzi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE