Problemy przy budowie Dworca Metropolitalnego w Lublinie

i

Autor: Miasto Lublin Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Zdjęcie z września br.

Problemy przy budowie Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Czy inwestycja złapie kolejny poślizg?

2022-12-09 12:09

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie szukał wykonawcy, który podejmie się naprawy błędu, jaki znalazł się w projekcie budowy Dworca Metropolitalnego. Jak się okazuje, żadna firma nie zgłosiła się do przetargu. Z kolei wykonawca inwestycji prosi o przedłużenie terminu zakończenia budowy.

Niedawno sporym echem odbiła się informacja o tym, że projektanci lubelskiego Dworca Metropolitalnego w finalnym projekcie inwestycji nie uwzględnili miejsca na mechanizm napędowy dla schodów ruchomych, mających łączyć parking podziemny z głównym holem.

Brak chętnych w przetargu

W związku z tą sprawą, Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie ogłosił niedawno przetarg na wykonanie „przegłębienia pod schody ruchome w wykonanej płycie fundamentowej” budowanego w mieście Dworca Metropolitalnego. 

- W wyniku rozbieżności w dokumentacji branży konstrukcyjnej i architektonicznej, które wystąpiły na poziomie projektowania, zadanie (przegłębienie w płycie fundamentowej Dworca) jest realizowane poprzez odrębne postępowanie – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza. I dodaje: – Analizujemy aktualnie możliwości refinansowania dodatkowych kosztów przez firmę projektową.

Ogłoszony przetarg zakładał wycięcie fragmentu płyty fundamentowej w budynku dworca, wzmocnienie konstrukcji taśmami węglowymi oraz wykonanie posadzki z żywicy. ZDiM na ten cel chciał przeznaczyć 300 tys. zł. Okazuje się jednak, nie znalazł się żaden chętny na podjęcie się tego zadania. Czy problem zostanie zatem rozwiązany?

– Jesteśmy dopiero po etapie otwarcia ofert (otwarcie miało miejsce wczoraj – 8 grudnia), a w konsekwencji unieważnienia postępowania z uwagi na brak złożonych ofert. Stąd nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszego toku tego postępowania – informuje Góźdź.

Zakończenie budowy Dworca Metropolitalnego w Lublinie złapie poślizg?

W związku z problemami, jakie pojawiły się w trakcie prac nad budową dworca, nie można wykluczyć, że termin oddania go do użytku dla mieszkańców znowu przesunie się w czasie. Przypomnijmy, że pierwotnie budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie miała się zakończyć w lipcu 2022 roku. W marcu br. Budimex, będący wykonawcą inwestycji, poprosił jednak o przesunięcie tej daty. Aktualnie obowiązujący termin oddania dworca do użytku to koniec lutego 2023 r. Jednak w listopadzie br. do miasta wpłynął kolejny wniosek – tym razem „o zmianę terminu zakończenia inwestycji budowy Dworca Metropolitalnego na koniec grudnia 2023 r.”.

– Jest aktualnie analizowany i weryfikowany. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tym zakresie – podkreśla Justyna Góźdź.

Jak szacuje ratusz, aktualne zaawansowanie prac przy budowie Dworca Metropolitalnego i sieci dróg dojazdowych do niego wynosi około 80 procent.