Oczędzanie

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Ponad połowa mieszkańców Lubelszczyzny oszczędza pieniądze

2023-03-22 10:19

Najpierw pandemia, teraz niepewna sytuacja związana z wojną za naszą wschodnią granicą oraz inflacja. Lublinianie coraz uważniej gospodarują domowym budżetem.

Jak wynika z analizy jednego z banków, aż 52% mieszkańców Lubelszczyzny oszczędza pieniądze.

Mieszkańcy regionu podejmują różne strategie oszczędnościowe. Najchętniej poszukują rabatów i promocji. Robi to 78 proc. osób w Polsce i 85 proc. w województwie lubelskim. Oznacza to, że dla dużej części Polaków oszczędzanie to nie tyle pomnażanie środków, co poszukiwanie sposobów na to, by wydać mniej i móc utrzymać standard życia na podobnym poziomie jak przed nadejściem inflacji.

– Żyjemy w erze kryzysów. Pierwszym widocznym momentem załamania porządku świata była pandemia COVID-19, po chwilowym uspokojeniu sytuacji nastąpił wybuch wojny na Ukrainie, w końcu – odczuwalna niemal dla każdego Polaka – inflacja. Polacy czują obawy o sytuację finansową, dlatego szukają różnych sposobów na oszczędzanie – mówi Katarzyna Kierzkowska, menadżer ds. badań i analiz rynku w banku Credit Agricole.

Patrząc na same wydatki, 61 proc. wszystkich badanych, w tym 58 proc. mieszkańców województwa lubelskiego, ogranicza wydatki na jedzenie, kosmetyki czy chemię. Odpowiednio 64 proc. i 68 proc. planuje odłożyć większe wydatki na później, np. zakup sprzętu RTV/AGD. Podobnie jest z zaciągnięciem kredytu. Decyzję o odłożeniu go na później podjęło 52 proc. wszystkich badanych, w tym 48 proc. mieszkańców województwa lubelskiego.

Eksperci od lat podkreślają, że Polakom brakuje wiedzy i edukacji finansowej. Być może dlatego 42 proc. wszystkich badanych, w tym 37 proc. mieszkańców województwa lubelskiego deklaruje w badaniu, że aktywnie poszukuje informacji, jak oszczędzać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE